Alet Çantası

Yerel habercilik için içerik odaklı SEO önerileri

0

Dijital haberciliğin en güzel taraflarından biri muhtemelen, Kaf Dağı’nın ardındaki bir şehirden duyulan haberi, yine aynı şehirdeki insanlara okutacak olan ekibin İstanbul’dan bunu başarabiliyor olması. Mekân bağımsızlığı yeni medyanın en güzel getirilerinden biri. Yüzlerce İstanbul ya da Ankara merkezli haber sitesi, Anadolu illerinden birinde gerçekleşen olayın haberini yaparken Google’da rekabete giriyor.

Peki, bu rekabette başarılı olmak için yapmanız ve kaçınmanız gerekenler neler? Bu yazıda genel olarak yerel haberlerde görünürlük hedefiyle konsept yaratırken nelere dikkat etmeniz gerektiği, menü yapısı, hangi içerik tiplerinin size dönemsel değil, her zaman trafik sağlayacağından bahsedeceğim.

Yerel haberler için basit bir menü yapısı oluşturun

Pek çok farklı kategoride yayın yapan haber sitelerinin sıklıkla gözden kaçırdığı şeylerin başında, belirli bir bölge için yerel haberlere ulaşmak isteyen okurlara menü üzerinde kolay bir link yapısı sunmamaları gelmektedir. Bu elbette 81 ilin de link olarak menüde bulunması anlamına gelmiyor. Şehirlerin olduğu bir kategori sayfası yaratıp, sonraki basamakta eğer kullanıcı daha küçük bölgelere erişmek istiyorsa bunu sunabilirsiniz. Diyelim ki “Bandırma Haberleri”ne ulaşmak isteyen bir kullanıcı bunu 3-4 tıklama ile başarabilmeli.

Haber sitelerinin çoğu, site içi aramayı kullanarak lokasyon adı ile kullanıcıların ilgili haberlere ulaşabildiğini düşünerek bunu yeterli görüyor. Ancak Google’ın ve hiçbir arama motorunun sitenizdeki arama motorlarını kullanmadığını unutmayın. Arama motorları linkleri takip ederek sayfaları bulurlar. Bu nedenle basit, kullanımı kolay bir site içi navigasyon oldukça önemli. Hedeflediğiniz lokasyonlara göre pek çok farklı navigasyon yöntemi mevcut. Konseptinize göre hareket etmekte fayda var.

Özelleştirilmiş açılış sayfaları: Yerel haberler için şehir-ilçe etiket sayfaları oluşturmaktan daha fazlasını yapın

Çoğu haber sitesinin düştüğü başka bir hata da etiket sayfaları oluşturmayı yeterli görmek.

Yerel bölgeler için etiket sayfaları yaratmanızın hiçbir ek faydası yok. Rakipler zaten bunu yapmış durumda. Çok büyük haber siteleri ise içerik sayısı ve otoritesi sayesinde zaten bu konuda avantajlı.

Eğer hedeflediğiniz konumlar için sadece etiket sayfaları oluşturursanız bu, rakipleriniz ile sadece haber nicelikleri açısından rekabete girmeyi kabul ettiğiniz anlamına gelir. Ki bu durumda köklü yayın organları karşısında pek şansınız yok.

Özelleştirilmiş açılış sayfaları için bir şablon düşünün. Bölgeye dair genel bilgiler, güncel haberler, önemli ve uzun zamandır gündemde kalan konularla ilgili yazılar, bölge bazlı ticari haberler gibi farklı kategorilere ayrılan farklı çerçevelerden oluşan tek bir sayfa kurgulanabilir.

İlginizi çekebilir:
Sesli avatar: Ne işe yarar, nasıl yaratılır?

Bölgeye yönelik konsept listesi oluşturun ve bölge özelinde her dem taze içerikler yaratın

Google’da bir lokasyonla ilgili iyi sinyaller vermenizin yolu, sadece yeni gelişmeleri paylaşmakla mümkün değil. Rekabeti de hesaba katarsak, arama motorlarına rakiplerinizden daha iyi olduğunuzu sadece yeni haberler yayınlamakla göstermeniz imkânsız. Çünkü bunu rakipleriniz de yapacak. Yerel kaynağınız ile iletişime geçin ya da bulabileceğiniz en zengin kaynaklardan yararlanarak o bölge özelinde yazabileceğiniz konular için bir konsept listesi oluşturun.

Bölgenin yerel âdetleri hakkında tanıtıcı bilgiler, meşhur yemekler, turistik mekânlar, tarihi dokusu ile ilgili içerikleri yeterli ve kapsamlı bir şekilde ürettiğinizden emin olun. Bu içerikler zamandan bağımsız konular hakkındadır ve ileride de talep görecektir. Böylece yeni içeriklerden bağımsız olarak kazanacağınız düzenli bir trafik kaynağınız olacaktır.

Yerel geleneksel etkinlikler hakkında proaktif içerikler üretin

Lokasyonda belirli sıklıklar ile her yıl gerçekleşen etkinliklerin listesini oluşturun. Bu listeye göre önünüzdeki senenin etkinliği hakkında içerik üretin. Bu konuda en erken yayını siz yaparak bir otorite edinin. Daha sonra etkinlik tarihi gelene kadar bir yıl ya da aylar önce her yeni bilgiyle ilgili sayfayı güncelleyin. Etkinlik tarihi yaklaştığında o konu hakkında hem en erken yayınlanmış hem en çok güncellenen hem de muhtemelen süreç avantajından kaynaklı olarak en detaylı yazı sizin olacak.

Yeni etkinlik yaklaşınca, önceki içerik sayfasını yeni yılın etkinlik sayfasına yönlendirirseniz önceki otoriteyi de yenisine taşıyabilirsiniz. Böylece her yıl sıfırdan çaba sarf etmezsiniz.

Oluşturacağınız konseptler, belirli lokasyonlar için düzenli trafik oranınızı artıracağı için her geçen zamanla, gittikçe yeni içeriğe bağımsız hâle geleceksiniz. Bunun avantajıyla işbirliklerine yoğunlaşıp siteniz için yerel otoritenizi artırma yoluna gidebilirsiniz. Unutmayın, arama motorlarından gelen organik trafik sürekli yapılan aramalar sayesinde düzenli bir kaynak hâline gelir; bu sosyal medyadan daha fazla sürdürülebilir bir trafik kaynakları modeli sağlayabilir. Sosyal medyanın farklı dinamikleri ile de sitenizin tam potansiyeline ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Onur Poyraz Kaya
2013 yılında Yeni Medya atölyelerinde ilk SEO çalışmalarına başladı. 2014'te Contentus’da içerik editörleri için hedef kitle analizleri üzerine çalıştıktan sonra 2014 sonundan itibaren SEM’de teknik analiz ve pazarlama temelli stratejileri birleştirerek SEO Danışmanlığı vermeye başladı. 2015-2018 yılları arasında TGS Akademi’de, farklı şirketlerde ve üniversitelerde 50'den fazla eğitim verdi. 2020’de ajans kariyerini noktaladı. Freelancer olarak SEO danışmanlığını sürdürüyor ve NLTR Akademi’de eğitimlerine devam ediyor.

    Bildirimler, gazetecilere karşı baskı, multimedya hikâye anlatımı

    Önceki içerik

    İnternetin toplumsal etkileri üzerine iki medya profesöründen hatırlatmalar

    Sonraki içerik