n podcast 2022|

Podcast atölyeleri

2022 yılı, İsveç Enstitüsü, The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle gerçekleşen NewsLabTurkey Podcast Kuluçka Programı için dolu dolu geçen bir yıl oldu .  Çevrimiçi ve yüz yüze olarak düzenlediğimiz atölyelerimize 52 podcaster ve podcaster adayı katıldı.

Podcast kuluçka programı

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak podcast programımızı yalnızca atölyelerden ibaret olmayan bir hâle evirdik. Katılımcılar arasından en beğenilen projeler seçilerek bu projelere teknik ekipman ya da mikro hibe desteği verildi. Hibe veya ekipman desteği alan tüm projelere ayrıca birebir uzman görüşmeleriyle ürün geliştirme desteği sağlandı.

Podcast uzman yetiştirme atölyesi

Mohammed El Abed’in yönettiği podcast uzman yetiştirme atölyemizi gerçekleştirdik ve üç yeni podcast uzmanı uzman havuzumuza katıldı. Uzmanlarımız hem atölyeler hem de danışmanlık programlarımız kapsamında podcaster adaylarına destek vermeye başladılar. 

2022'de Kuluçka'dan çıkanlar

Ya futboldan hiç anlamayan biri futbol konuşmayı dilerse? Futboldan Hiç Anlamam‘da Özlem, futbol hakkında merak ettiklerini arkadaşlarıyla konuşacak. Maçlara gidecek, bahis oynamayı deneyecek, futbol kitapları okuyacak. Futboldan hiç anlamayanlar ya da temel bilgilerini tazelemek isteyenler için naif bir 101 podcasti.

Podcaster: Özlem Kahveci

Kutsal Geyiğin Ölümü podcastinde, Ilgaz ve Seda kutsadığımız ve kimi zaman haddinden fazla yüceltme yanılgısına düştüğümüz her şeye “Acaba abartmasak mı?” bakışı atıyor. Kutsadıklarımızı çekiştirerek bir parça da olsa özgürleşmenin önünü açmayı amaçlayan, kimi zaman kendimizi sorgulatan bol bol isyan ederek rahatlatan bir podcast serisi.

Podcaster: Ilgaz Gökırmaklı & Seda Karatabanoğlu

Dünya Podcast, Avrupa ve dünya gündeminde öne çıkan başlıkları ve toplumsal tartışmaları yerel kaynaklardan aktaran bir haber-yorum podcast programı. 

Podcaster: Seda Karatabanoğlu & Akın Art

Modern çağın en ilginç ve merak uyandıran kurumlarından kraliyet ailelerinin hayatlarını birçok yönden tartışıp inceliyoruz.

Podcaster: Esra Tani

Farklılıklara saygıdan farklı düşünenden nefret et formuna ne ara geldik? Ya da Türkiye’de farklılıklara gerçekten hiç saygı duyuldu mu? Bu podcast bu soruların cevabını arıyor. Kutuplaşılan alanlarda farklı disiplinlerin uzmanlarıyla söyleşiyor.

Podcaster: Barbaros Dinçer

 

Vatoza Çarpanlar, kültür sanat alanında karşılaştıkları dışlayıcı tutum ve politikalar ile toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa ve eril zihniyete karşı, dayanışma dinamiklerini görünür kılacak araçlar üretmeyi amaçlayan bağımsız bir sanatçı dayanışma platformu olan Vatoz’un podcast yayın alanı. 

Podcaster: Hale Güzin Kızılaslan

Haber Atölyesi‘nde ekonomi, çevre, sağlık, spor, kadın, LGBTİ, çocuk, kimlik, afet gibi konulardaki haberlerin nasıl yazılması gerektiği, bu haberlerde etik ihlallerin hangi noktalarda görüldüğü gibi konularda alanının uzmanları ile sohbetler gerçekleşiyor.

Podcaster: Özgür Can Yolcu

Eğlence dendiğinde hepimizin kafasında farklı bir İstanbul tarihi var. İstanbul’un eğlence tarihine bakan bu podcast serisi ise bu koca tarihin en ilgi çekici parçalarından birine odaklanıyor.

Podcaster: Oğul Doğa Gökşin

Pencemorên Jinan’da Perihan Kaya, misafir ettiği kadınlarla onların hikâyelerini kadın penceresinden konuşuyor.  Kadın şiddetinin sıradanlaştırılmaya çalışıldığı bu atmosferde şiddete karşı hak ve çözüm odaklı haber anlayışı ile kadınlara dair içerikler üretiyor.

Podcaster: Perihan Kaya

Podcast dünyasına işin temelinden giriş yapmak isteyenler için Sercan Solmaz’ın Podcast 101 isimli programı ideal bir başlangıç noktası. 

Podcaster: Sercan Solmaz

Ankara’da hâlihazırda sanat üretimini gerçekleştiren ya da yolu Ankara’ya düşen sanatçılarla yapacağımız röportajlardan oluşan podcast.

Podcaster: Oya Özgün Özder

Kör Nokta kültür-sanat, politika, teknoloji, bilim gibi farklı alanların kesiştiği noktalara mercek tutan podcast programı.

Podcaster: Esra Mine Güngör ve Onur Kerem Tever

Netameli Meseleler en cafcaflı, en civcivli konuların dehlizlerinde hakikati arayan podcast.

Podcaster: Taner Bayram

Türkiye vatandaşları için “komşu” denilince akıllara ilk Yunanistan gelse de Türkiye ile tabiri caizse “göbek bağı” ile bağlı öncelikli komşu bir ülke olan; Irak Cumhuriyeti ve Irak Anayasası’nda “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY)” olarak nitelendirilen bölge var. Bu podcastte, bu bölgede yaşanan siyasi, etnik, dinsel ve toplumsal olaylar konuk veya konuklarla objektif bir şekilde ele alınacak.

Podcaster: Gülbahar Altaş

Bilim haberciliği ve bilim haberleri üzerine bir podcast.

Podcaster: Fatma Esra Öz

Dünyadan haberin olsun! Sadece 15 dakikanı ayırarak, haftalık ekoloji ve iklim haberlerini takip edebilirsin. Tüm haberleri tarıyoruz, bilmen gerekenleri ayıklıyoruz. Önünü, arkasını araştıyoruz, teyit ediyoruz ve seninle paylaşıyoruz!

Podcaster: Jennifer Rachel Dadyan & Zeynep Demirkol

Dünyanın bütün kara koyunları, birleşin! Sıradan kişiler, ötekileştirmenin ve kutuplaşmanın sıradanlaştığı bir dünyada sıra dışı deneyimlere verdiği sıradanlaştırılamamış tepkileri anlatıyor.

Podcaster: İrem Aydemir