Sürdürülebilir Gazetecilik

Gazetecilikte sürdürülebilirlik: Başlarken

0

Dünyanın gündeminin bir sağlık krizi olduğu bu dönemde bir yandan da bu krizi takip edecek ya da ona eşlik edecek ekonomik krizi konuşuyoruz. Oysa biz, medya endüstrisi üzerine çalışan ya da bu endüstride çalışanlar olarak o krizi uzun bir süredir yaşıyoruz. Çözümler üretmeye çalışıyor, bazen başarılı bazen de başarısız oluyoruz. Hatta dürüst olmak gerekirse, başarısız olanların oranı daha fazla. Peki ne yaparsak başarılı gazetecilik girişimlerinin ve başarılı gelir modellerinin sayısı artar? Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteğiyle, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği çatısı altında başlattığımız Sürdürülebilir Gazetecilik Programı bu ne yapmalı sorusuna gerçekçi yanıtlar bulmayı amaçlıyor.

Gazetecilikte iş modellerine ilişkin bir tarama yaptığınızda ülkeden ülkeye hedef kitleden hedef kitleye değişen taktikler bulabilirsiniz. İşlevli bir gelir modeli geliştirmek yalnızca satışla, abonelikle, bağışla değil; ürünün tasarlanması, içeriğin belirlenmesi, içeriğin pazarlanması, tüketimin ölçülmesi ve buna göre yeniden planlar yapılması gibi farklı süreçlere dayanıyor. Tam da bu nedenle Heinrich Böll Stiftung desteğiyle başlatacağımız Gazetecilikte Sürdürülebilirlik Programı sorunların çözümünün basit olmadığı bilinciyle yola çıkıyor. 

Amacımız, Türkiye’deki bağımsız pratiklerin çoğunlukla uluslararası hibe programlarına, resmi ilan gelirlerine, reklam gelirlerine ve okur bağışlarına dayalı mevcut gelir modellerine alternatif olabilecek yeni modellerin temelini sağlam şekilde atma konusunda çalışmak. Elbette, Türkiye’nin kendine has sorunlarının olduğunun, Türkiye’de reklamların dağılımı dahil olmak üzere birçok meselenin önerebileceğimiz modeller konusunda sıkıntılar yaratabileceğinin farkındayız. Ne var ki, öğrenilmiş çaresizlik hâline karşı ve medyanın demokrasi krizini atlatsa da baş başa kalacağına neredeyse emin olduğumuz ekonomik krizle mücadele için bir tür çözüm gazeteciliği sürecine girmenin NewsLabTurkey’in vizyonuyla doğrudan uyuştuğunu düşünüyorum.

Heinrich Böll Stiftung desteğiyle gerçekleştireceğimiz bu proje kapsamında makale, söyleşi, çeviri, video ve podcast formatında içerikler ve çevrim içi seminerler üreteceğiz. Seminerlere önceden kayıt olmanız için de çağrılarımızı web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapacağız.

Bu program dahilinde gazeteciler, haber odası yöneticileri, reklamcılar, içerik pazarlama uzmanları ve kitle analiz uzmanları NewsLabTurkey’e katkıda bulunacak. Bu süreçte web sitemizdeki içeriklerimizi Sürdürülebilir Gazetecilik sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca podcast kanalımıza ve YouTube kanalımıza aşağıdaki bağlantılar üzerinden abone olabilirsiniz.

Sarphan Uzunoğlu
NewsLabTurkey Yayın Yönetmeni Dr. Sarphan Uzunoğlu, aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi'nde Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı'nda ders vermektedir. Daha önce Lübnan Amerikan Üniversitesi Multimedya Gazetecilik Bölümü'nde Öğretim Üyesi Doktor, Norveç Arktik Üniversitesi Medya ve Dökümantasyon Bölümü'nde Doçent Doktor ve Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde Öğretim Görevlisi doktor olarak çalışmıştır.

Hakan Çelenk Haftalık Gazete’yi anlatıyor

Önceki içerik

The Outline, Zoom ve güvenlik, krizde sürdürülebilirlik

Sonraki içerik