Etkinlikler

Bahçeşehir Üniversitesi NewsLabTurkey iş birliğinin ilk adımı atıldı

0

Veri görselleştirme, podcast, akıllı telefon haberciliği gibi medyanın çehresini değiştiren uygulama ve alanlar ile hikâye anlatımını zenginleştiren yeni araçlar, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Galata’daki kampüsünde bir gün süren oturum ve atölyeler dizisiyle anlatıldı.

Yeni medya araçları üzerine çalışan akademisyenler ve farklı sektörlerden isimlerin bir araya geldiği NewsLabTurkey, Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığı iş birliği ile katılımcılarının bilgi ve deneyimlerini akademiye yönlendirecek. Bu iş birliğinin tanıtımı için 21 Mart Perşembe günü yapılan etkinliğe üniversiteden ve üniversite dışından çok sayıda kişi katıldı.

Mehmet Şafak Sarı

Etkinliğin ilk oturumunda, NLTR yayın yönetmeni ve Lübnan Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Sarphan Uzunoğlu ve Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) YK başkanı Mehmet Şafak Sarı tarafından alanında kapsamlı içerikleri ücretsiz erişimde sunan NewsLabTurkey’nin amaçları ve medyanın yeni teknolojiler ile nasıl evrildiği anlatıldı.

BAU Yeni Medya öğretim elemanı ve gazeteci Dr. Can Ertuna ve TGS Akademi direktörü ve BAU Yeni Medya öğretim elemanı Orhan Şener, “Habercilikte Yeni Formatlar” başlıklı sunumları ile klasik medya formatları ile yeni medya formatlarını karşılaştırarak gazeteciliğin nasıl bir dönüşüm yaşadığını ve gazeteciliğin yeni araçları nasıl kullandığını anlattılar. Can Ertuna haber oluşturma süreçlerinin yeni gelişen sesli ve görsel uygulamalar sayesinde gün geçtikçe basitleştiğini ifade etti ve “Hikâye anlatmamak için hiçbir mazeretimiz yok yeter ki anlatacak bir hikâyemiz olsun,” dedi.

NLTRxBAU etkinliğinin üçüncü bölümünde ise BAU Yeni Medya öğretim üyesi Dr. Sinan Aşçı basılı ve web tabanlı habercilikte veri görselleştirme kavramının önemini katılımcılara anlattı. Aşçı, sunumunda katılımcılarla birlikte örnek bir veri toplama ve onu çeşitli web siteleri üzerinden interaktif grafikler hâline getirme çalışması yaptı.

Sinan Aşçı

Etkinliğin son bölümünde ise BAU Yeni Medya Bölümü öğretim üyesi Dr. Tirşe Erbaysal Filibeli, haber doğrulamanın günümüz gazeteciliği açısından önemini ele aldı ve haberlerin medya üretici ve tüketicileri tarafından nasıl araçlarla teyit edilebileceğini anlattı. Medya okuryazarlığına da değinen Filibeli, haber takibi yaparken “çapraz okuma” yapmanın ve kaynak güvenilirliğine özen göstermenin öneminden bahsetti.

Emre Topcu
Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü son sınıf öğrencisi. Habertürk ve DHA için içerik üretti.

    Dijital haber medyasında etik tartışmalar: Yurttaş medyası ve alternatif gerçeklikler

    Önceki içerik

    Geri tepme etkisi, Facebook ve gazetecilik, nefreti haberleştirmek

    Sonraki içerik