Dijital reklamlar kime neden lazım?

Bir haber siteniz varsa ve henüz dijital reklam dünyasına girmediyseniz sürdürülebilirlik adına çok şey kaybediyor olmanız mümkün. Peki nedir bu dijital reklam ve reklamverenler için nasıl avantajlar sağlar? Neden websitenizdeki pek de hoş görünmeyen banner’lar kullanıcıya ulaşmak için güzel bir yol?
Getting your Trinity Audio player ready...

Neden sürekli hedef kitle diye haykırdığımızın en somut görüldüğü yer, dijital reklamcılık. Dijitalleşme süreçleri en çok hangi sektörü dönüştürdü diye sorsalar, birincinin reklamcılık çıkması pek muhtemel. Artık tüm Türkiye’nin konuştuğu büyük reklam kampanyaları neredeyse hiç karşımıza çıkmıyor, hatta ailenizden birinin gördüğü reklam belki sizin karşınıza bile çıkmıyor. Aynı şekilde tüm Türkiye’nin bildiği ünlüleri reklamlarda oynatmak pek iyi bir fikir değil artık; önce influencer kelimesini öğrendik; ardından mikrosu çıktı, bir süredir de nanoları övülüyor: Markalar yakalamak istedikleri kişilere giderek daha çok yakınlaşıyor. Dijital reklamlar da işte burada devreye giriyor. Hikâyeye en başından başlayalım.

Websitelerine alınan reklamlarla başlayan dijital reklamcılık, her yeni eklenen çevrimiçi kanal ve çevrimdışı kanallara karşı rekabet üstünlüğü sayesinde sürekli büyüyor. Çevrimiçi mecraların, çevrimdışına karşı ilk avantajı metin, görsel, ses ve video gibi medya türleri ile reklam verme imkanı sunması. Bugün bir internet sitesi, reklamverenlere çok daha fazla seçenek sunabiliyor klasik medyaya göre. İkincisi, buradaki reklamlar ölçülebiliyor. Üçüncüsü, dijital reklamlar marka bilinirliği ile sıkışmış durumda değil; markalar bu mecralarda müşterileriyle etkileşime girebiliyor. 

İlk akla gelen dijital reklamcılık kanalları, internet siteleri ve sosyal medya platformları. Bir yayın kuruluşu olarak elde ettiğiniz reklam gelirlerinin, en azından bir bölümünü yine reklam vermek için yatırmaktan çekinmeyin. Reklamı katlanmak zorunda olduğunuz tatsız bir maliyet olarak görmek yerine yatırım olarak görün. Eğer mecranızı kuvvetlendirebilirseniz, reklam satışınız da kolaylaşır. Videolarınız daha çok izlenmeye başladığında, firmalardan doğal içerik için teklifler almaya başlarsınız. Doğru bir yatırım yaparsanız, harcadığınız para kendini amorti eder.

Eğer bir film festivaline basın sponsoru olan bir sinema sitesiyseniz, festivalin sitesine giren insanların sadece logonuza bakmakla yetinmesini istemezsiniz. Sinema haberleri takip eden yeni kullanıcılar kazanmak, mevcut kullanıcılarınızla ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için yapabileceğiniz küçük bir reklamdır bu. Yine aynı site, istediği hedef kitleye ulaşmak için sosyal medya platformları üzerinden reklam tanımlayabilir. İşte karmaşık gözüken panellerin ardındaki hazine tam olarak da burada: Verdiğiniz reklamı anlık olarak ölçebilir, kullanıcıların tepkilerini görebilir, birden farklı reklamdan hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görebilir, aldığınız tepkiler neticesinde reklamınızı güncelleyebilirsiniz. Tüm bu zahmetli işler, aslında asıl mesleğiniz olan gazetecilikle de oldukça ilişkilidir: Hedef kitlenizle ilgili çok daha fazla içgörüye çok az bir sürede erişebilirsiniz. 

Dijital reklamcılık stratejileri nelerdir?

Bu dizideki yazıların hemen hepsinde mutlaka uğradığımız bir durak var: Hedef kitle. Eğer hedef kitleyi doğru tanımlayabilirseniz, markanız/yayınınız/içeriklerinizle etkileşim kurma olasılığı daha yüksek kitlelerle etkileşime geçebilirsiniz. Ayrıca hedef kitleniz iyi tanımlanmışsa, reklamlarınız sizle ilgisi olmayacak kişilerin önüne düşmez; bir başka deyişle size okuyucu/kullanıcı olmayacak kişilerin “dikkatini” boşu boşuna “satın” almamış olursunuz.

İkinci olarak, reklamınızın performansını sürekli değerlendirin. Dijital reklamların geri dönüşleri, geleneksel reklama göre çok daha yakın olarak takip edilebilir. Basılı gazetelerin reklamlarının geri dönüşünü ölçmek için kullanılan en önemli kriter olan tiraj bile aslında çok eksik bir veri. Bugün dijitalde verdiğiniz bir reklamı kaç kişinin kaç kere gördüğünü ve ne kadarının etkileşime geçtiğini, her bir etkileşimin size maliyetini tek bir panelden görmek mümkün. Bu gördükleriniz de reklamın performansını ölçmeniz için sizi yönlendirecek. Eğer maliyetleriniz, panelin size gösterdiği ortalamaların önemli oranda üstüne çıkıyorsa yanlış giden bir şeyler var demektir; ya reklam kreatifinizi ya hedef kitlenizi güncellemeniz gerekir. İşte bu sürekli reklamın başında durma, değişkenleri kontrol etme ve düzenleme işine de reklam optimizasyonu deniyor. Başarılı bir optimizasyon, az harcamayla çok geri dönüş demek.

İlk defa reklam verecekseniz, ilk başlamanız gereken marka bilinirliği. Zira bilinen bir marka olmayı başarabilirseniz, ürünleriniz daha çok satılacak: Bilinen bir yayın olursanız, içerikleriniz daha çok tıklanır. Bu yüzden satış/tık odaklı olmak yerine, bilinirliğinizi artırmak hedefiyle yola çıkın, yeni kitlelerle tanışın.

Bir dijital yayın sahibi iseniz, herhangi bir iş yapan başka markalara göre reklam konusunda bir adım öndesiniz. Zira kaliteli web içeriklerine sahip olan markalar, daha uygun birim fiyatlarla reklamlarını yapabiliyorlar. Dijital platformların dikkat ettiği kalite puanı, tıklanma oranı, içerik-ürün alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi gibi faktörleri ile hesaplanıyor. Reklamınız, hedef kitlenizin ilgisiyle uyumsuzsa tıklanma oranınız düşer. (Yine hedef kitleye geldik.) İçerik-ürün alaka düzeyi ise, reklamda verdiğiniz vaatle içerideki ürünün/haberin arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, tıklatmak için yapılan çöp içerikleri daha görünür kılmak için reklam verildiğinde iyi sonuç almak pek mümkün değil.

Bir haber siteniz varsa, son birkaç yıldır Türkiye’de ve Avrupa’da veri ihlalleri ve/veya veri güvenliği ile ilgili birkaç haber illa hazırlamışsınızdır; öyle ya, zaman veri zamanı. Bu verileri toplayan firmalar, en azından şu aşamada, en büyük faydayı dijital reklam alanında görüyorlar. Toplanan veriler, reklamların markanın hedeflediği insanlara yöneltilmesini sağlıyor. Ayrıca hedeflenen kişiler, marka hedefi doğrultusunda belli eylemlere yönlendiriliyor. Bu, aslında bir haber sitesi için de çok fazla fırsat sunuyor. Okuyucularınıza en çok ilgilendikleri konular hakkında içerik sunabilirsiniz ve yeni hazırladığınız bir haberin, en çok ilgilenecek kişilerin önüne düşmesini sağlayabilirsiniz. Tabii tüm bunlar için sizin de sitenize gelen trafiği takip etmeniz ve platformların sunduğu grafikleri okumayı çözmeniz şart.

Dijital reklamcılı neden kullanılmalı? 

İlk sebep, mecburiyet. Sosyal medya platformlarında ilk yıllardaki yüksek erişimlere, çok özel durumlar ve içerikler hariç, neredeyse kimse ulaşamıyor. Tabii ki bunun da bir sebebi var; bu platformlar da su yakmıyor, gelir üretmeleri lazım ve reklam almaya ihtiyaçları var. Son zamanda Twitter’da erişiminin düştüğünden yakınan pek çok haberci, Twitter’dan abonelik almak zorunda. Bu yeni bir şey değil, tüm bu hikayeyi ilk facebook açmıştı. Büyüme ve tutundurma aşamalarında ücretsiz olan platformlar, birer birer ücretli hale geliyorlar. İş modelleri böyle olduğu için, bundan sonra karşımıza çıkan yeni platformlarda da böyle olacak.

İkinci olarak, uygun maliyet. Dijital reklam maliyetleri yıllar içinde artsa da rakamlar halen geleneksel reklamcılık yöntemlerine göre oldukça uygun. Bir bez çanta yaptırıp dağıtmak için ayıracağınız bütçe, bütün bir yılın reklam bütçesi olabilir. Ayrıca tasarım ve uygulama için ajansla çalışmaya veya haber merkezinden eli yatkın birinin vaktini almaya da gerek kalmıyor. Zaten yaptığınız bir haberi hızlı bir şekilde istediğiniz kitlenin önüne çıkarabilirsiniz.

Üçüncü olarak, dijital reklamlardan daha hızlı sonuç alırsınız. Bugün bir dergiye reklam vermek tüm taraflar için mesai gerektirirken, dijital reklamları panel üzerinden hızlıca kurmak mümkün. Reklamın kullanıcıya ulaşması için ayrıca bir bekleyişe de gerek kalmıyor. Reklamın geri dönüşü de yine kısa sürede gerçekleşir.

Dördüncü olarak, sürekli söylediğimiz hedef kitle. Üstelik bu kitle tek ve çok geniş bir küme olmak zorunda değil; pek çok alt kümeye mikro hedeflemeler yapabilirsiniz. Reklam vereceğiniz mecralar değişse de reklam verme mantığı temel olarak ikiye ayrılıyor diyebiliriz. İlki olan, arama motoru reklamları, bir talebe cevap verme üzerine kurulu. Arama yapan bir kişi öğrenmek istediğini ya sizden ya rakiplerinizden birinden öğrenecek. Burada hedef kitlenizin neler aradığına dikkat etmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin aramalarını düzenli olarak takip etmek ve o doğrultuda içerik üretmek size organik trafik de getirir. İkinci yol ise, arzınıza talep çekmek için verilen reklamlar ki Meta’sından Tiktok’una Twitter’ına asıl büyük kapışma burada. Sosyal medya platformları, belli demografiyi temsil eden, belli coğrafyalarda yer alan, belli ilgilere sahip insanları kümelendiriyor ve reklamlarınızı da ona göre uygun kişilere gösteriyor. Siz de sitenizde tuttuğunuz verileri platformlara yükleyerek geçmişte sitenizi tıklamış kişileri tekrar siteye yönlendirmek, sitede vakit geçirenleri abonelik gibi çağrılara uymaya yönlendirmek, mevcut kitlenize benzer kitlelere erişmek gibi hedeflere ulaşabilirsiniz. İlk reklam tarzında mevcut talebe arz yetiştirmek konusunda yarışırken, burada arzınıza talep çekmek zorundasınız; bu da kitlenizi avucunuzun içi gibi bilmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor. 

Tüm bunları mevcut içeriklerin daha çok görünürlük kazanması veya siteye daha fazla kullanıcı çekmek için yapmakla sınırlı görmeyin. Örneğin Youtube’da yayın yapan veya Patreon’una daha fazla destekçi çekmek isteyen bir gazeteciyseniz, her gün aynı kitleye destek olmalarını tekrar tekrar anlatmanın yanında mevcut kitlenize benzeyen yeni kitlelere açılabilir, onların da desteklerini bekleyebilirsiniz. Burada güzel olan, hedef kitlenize benzer insanları platformun size sunacak olması ve sonuçlara, olumlu veya olumsuz, hızlıca kavuşacak olmanız. Gazetelere destek için verilen konserleri düşünün; konserin organizasyonu, tanıtımı, biletlerin satılması, konserin gerçekleştirilmesi, konser bittikten sonra kar-zarar hesabı yapılması çok ciddi mesai gerektiren, üstelik de mesai verilirken sonucu öngörmenin neredeyse mümkün olmadığı işlerdi. Bugün ise aynı amaçla yapılacak bir dijital kampanyayı saatler içinde tamamlamak mümkün.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir