TikTok’a girecek gazetecilere 9 ipucu

Getting your Trinity Audio player ready...

TikTok artık sadece viral dans videolarının yer aldığı bir yer değil. Gün geçtikçe daha fazla haber kuruluşu, yeni nesil kitleyle ilişki kurma fırsatını sezerek platforma akın ediyor. Ne var ki TikTok kullanıcılarının, platformda görünen haberler hakkında belirli bir beklentileri var. Platformu benimsemek isteyen bir gazeteciyseniz alanında başarılı üç TikToker’ın Gazetecilikte Kadınlar etkinliğinde söylediklerine ve paylaştıkları teknik ipuçlarına kulak verebilirsiniz.

Kendiniz olun

29.2 bin takipçili Sophy Silver’a göre, en başarılı içerik oluşturucuların göze çarpan bir kalitesi var. Onları diğer kullanıcılardan ayıran en önemli özellikleri ise tecrübelerine, hobilerine ve daha geniş becerilere değinen içerikler üretmeleri.

Platformdaki en tanınmış gazetecilerden bir diğeri de 420 binden fazla takipçisi ve 13 milyon beğenisi olan VICE World News’in kıdemli muhabiri Sophia Smith Galer. Galer, haber anlatıcılığı ve eğitici videoların yanı sıra sık sık dil becerilerini ve kültürel bilgilerini sergiliyor. Yani en iyi bildiği işi!

@sophiasmithgaler

What are these cities called in the language of the people who actually live there and why? Here is a quiz journey through Italian, Arabic and Thai…these city names have exonyms in English, which means we give them a name that’s different to what people living there actually call it. What other cities are like this? #languages #geographyquiz#learnontiktok #differentlanguages

♬ Wes Anderson-esque Cute Acoustic – Kenji Ueda

Süreci gösterin

Gazetecilik havalı bir iş; insanlar da bu mesleğin nasıl yapıldığını, sürecin nasıl işlediğini merak ediyorlar. BBC Look North’un kıdemli muhabiri, sunucusu ve ayrıca BBC Panorama için çalışan Monika Plaha, BBC’de çalışırken kamera arkası görüntüleri sayesinde 80 bin takipçi kazandı. Kısacası yoğun haber döngüsünün nasıl işlediğini anlatan ve çok da resmi olmayan yaklaşımlar da TikTok’ta dikkat çekiyor.

Bu nedenle size işinizle ilgili sorular gönderen kişilere mutlaka yanıt verin. Hatta, en iyi soruları yeni içerik fikri olarak not etin.

Zamanlamaya dikkat edin

TikTok videolarını dört farklı uzunlukta çekebilirsiniz: 15 saniye, bir dakika, üç dakika ve 10 dakika. Kısa süreli videolar, uzun sürelilere göre daha iyi performans gösterdiği için genellikle ilk iki seçeneğe bağlı kalmanızı önerebiliriz.

Smith Galer, hiçbir açıklayıcı videonun bir dakika sınırını geçmemesi gerektiğini söylüyor. Bir kamera arkası videosu için 30 saniyeyi hedefleyin ve videoyu olabildiğince hızlı ve akıcı hâle getirin.

Silver videonun başarısı için o ilk 15 saniyenin kritik olduğunu da ekliyor. “Bunu biliyor musunuz?” türünde insanların zihnine kanca attığını düşünebileceğimiz bir soru, anlattığınız konuya ilgi çekmenin harika bir yolu olabilir.

Algoritmaları besleyin

Silver, platformda düzenli ve tutarlı içerikler üretmenin istikrarlı bir büyüme sağlayacağını söylüyor. Bir de ayrıca, hızlı yayılan ve talep gören trendlerden haberdar olmak için diğer içeriklerle de aktif olarak etkileşim kurmanız gerekir.

Silver, “Ne kadar ihtiyaca göre üretim yaparsanız, o kadar amatör olursunuz” diyor. “Topluluğun ve platformun derinlerine inmeniz gerekiyor. Beğendiğiniz hesapları bulabilmek ve bir katılım stratejisi planlayabilmek için algoritmayı tanıyın.”

Bir altın madeni keşfedin

İnsanlar genellikle hikâyelerini dünyayla paylaşmak istedikleri için TikTok’ta gönderi paylaşırlar. Sadık bir takipçi kitleniz varsa veya hashtag’ler ve yorum bölümleri arasında gezinebiliyorsanız, gazeteciler için hikâye ve ipuçları gizleyen bir altın madeni bulmuş olursunuz.

Elbette yine de dikkatli olmakta fayda var. İddiaları doğrulamak için gerekli özeni göstermeniz gerekiyor.

Kişisel dokunuşlar ekleyin

TikTok’un en büyük satış noktası, insanların hayatlarına dair samimi bir içgörü sağlamasıdır. Burada da kişisel olanı hedefleyin. Bu, ayrı bir kişisel veya özel hesaba sahip olmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Takipçilerinizle iki yönlü bir iletişim sürdürün. Onlara yanıt verin ve düşüncelerini, katkılarını ve sorularını öğrenmek için çağrılar yapın.

@monikaplaha

The power of TikTok (sorry guys its been a while) #journalist #journalism #stories #tiktok

♬ original sound – Monika Plaha

Teknik konular

Smith Galer, etkinlikler ve konferans görüşmeleri için de yararlı olabilecek halka ışıklar (ring light) gibi çok amaçlı araçlara yatırım yapılmasını öneriyor. Tripod’lar sabit çekimlerde kullanışlı olacaktır, ama üst üste dizilmiş kitaplar da iyi bir geçici çözümdür.

İyi bir ses ise olmazsa olmaz. Yankı veya arka plan sesi olmaması için sesinizi yakalayacak dahili mikrofonlu kulaklık kullanmaya dikkat edin.

Video düzenleme konusunda bilgiliyseniz, her iki gazeteci de tüm içeriğinizi yerel düzenleme araçları yerine CapCut veya InShot gibi harici bir uygulamada düzenlemenizi öneriyor. Efekter ve platformun özelliği hâline gelen geçişleri de bu uygulamalar üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Telif hakkı endişeleri

TikTok’un cazibesinin bir kısmı, kullanıcıların videolarınızı orijinaliyle yan yana bir tepki olarak “düet” yapabilmeleri için indirmelerine izin vermesi. Bunun bir katılım aracı olarak iyi bir örneği, teleprompter meydan okumalarında görülebilir.

Her ne kadar etkileşim oranını artıran bir özellik olsa da bu durumun da dezavantajları var. Örneğin trollemeye veya insanların içeriğinizi başka platformlara, yani Instagram Reels’e, siz daha kendiniz fırsat bulamadan (belki de orada olmayı hiç istememiş olabilirsiniz) yükleyebilir. Platform aracılığıyla telif hakkı ihlaline itiraz edebilirsiniz.

Yönergelere bağlı kalın

Smith Galer, “TikTok ününü” BBC’de çalışırken inşa etti ve burada binanın içinde çekim yapma ve kendi gazeteciliğini yeniden yayınlama konusunda katı kurallarla karşı karşıya kaldı. Yayınladığınız şeyin, çalıştığınız kuruluş için potansiyel veya fiili itibar zedelenmesine yol açabileceğini kabul ediyor. Bu nedenle işvereninizin yönergelerine uymayı unutmayın.


İlk olarak journalism.co.uk‘de yayınlanan bu yazıyı Ilgaz Gökırmaklı çevirdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir