Sıcak haberlerin enerji dolu gazetecisi Işın Eliçin medya yolculuğunu anlatıyor

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. 

En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Gazeteci’de sezonun son konuğu çalışkanlığı, meslek aşkı ve heyecanıyla Işın Eliçin.

Harper’s Bazaar ve Esquire dergilerinde mesleğe başlayan ve kısa sürede genel yayın yönetmenliğine kadar yükselen Işın Eliçin, kendi isteğiyle sıcak haber takibi için muhabirliğe dönmüş biri.

Gazeteciliği BBC Türkçe Servisi’nde öğrendiğini söyleyen Eliçin, 1999 yılında önce CNN Türk’e ardından da uzun yıllar çalışacağı NTV’ye geçti. Bu yıllarda önemli röportajlara, haberlere ve sayısız programa imza attı.

Türkiye’nin dünyaya en açık olduğu yıllarda, dünya entelektüellerini aynı ekranda buluşturabildi. Kudüs’ten, Gazze’den, Bağdat’tan haberler yaptı.

Gazeteciliği tutkuyla yaptığını ifade eden Eliçin, TRT, İMC TV gibi televizyonlarda çalıştıktan sonra şimdilerde mesleğine Medyascope’ta devam ediyor.

Eliçin’in ütopyasında ise yavaş gazetecilik var.

İyi Seyirler!


Hazırlayan: Günel Cantak

Kameraman: Celal Yücel Tombul

Video Editör: Defne Sarıöz

Prodüktör: Duygu Uzunoğlu & Sarphan Uzunoğlu

Müzik: News-Envato Audio Stock


Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen bu içeriğin tüm sorumluluğu Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir