Tepeden Tırnağa GAZETECİ Serdar Akinan

Teknolojinin gelişmesi, bireyselleşme ve dijital medyanın yükselişi haberciliği, haberin kaynaklarından sunumuna kadar pek çok anlamda dönüştürdü. Sosyal medya araçlarının haber kaynaklarına eklenmesiyle birlikte neyin haber olduğu ve kime gazeteci denebileceği tartışmaları daha da şiddetlendi.

NewsLabTurkey olarak bu dönüşümün öncesinde ve sonrasında gazeteci olduğunu tartışmasız olarak kanıtlamış isimlerle konuştuk. 

En çok kimlerden etkilendiler? Gazeteciliğe yeni başlayanlara tavsiyeleri neler? Mesleki hayatlarında en büyük hataları ne oldu? Nasıl bir gazetecilik hayal ediyorlar?

Gazeteci’nin bu haftaki konuğu yazılı basında yetişen ve devamında birçok haber kanalının kurucusu olan Serdar Akinan.

Serdar Akinan, muhabirliğe başladığında daha 17 yaşındaydı. Milliyet’in İstanbul’daki haber merkezinde geceleri kaçak işçi olarak başladığı gazetecilik serüveni, kısa sürede Cumhuriyet, Star, 32. Gün derken televizyon haberciliğine uzandı. 

Akinan muhabirliği hiç bırakmadı ve ofisler onu ne zaman zorlasa, mesleğinin ilk yıllarında olduğu gibi alana indi. SKY Türk Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı dönemde ülkedeki kutuplaşma onun gazetecilik kariyerini de etkiledi. Hükümet ve bazı yayın kuruluşları onu hedef almaya başladı ve ODA TV davası öncesinde ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. SKY Türk ve devamında Akşam gazetesinden gönderildi.

17 yaşından beri yaptığı mesleğini artık yapamaz hale geldiğinde “hayatının en zor dönemlerini“ yaşayan Akinan, âdeta gazetecilik için yaratıldığını ispatlarcasına birçok mesleği denemesine rağmen; yeniden KRT TV’de özel dosyalar ve yeni belgesellerle gazeteciliğe döndü.

İyi Seyirler!


Hazırlayan: Günel Cantak

Kameraman: Mert Kaplan

Video Editör: Defne Sarıöz

Prodüktör: Duygu Uzunoğlu & Sarphan Uzunoğlu

Müzik: News-Envato Audio Stock


Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen bu içeriğin tüm sorumluluğu Dijital Medya Araştırmaları Derneği’ne aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir