3 popüler WordPress SEO eklentisi: Yoast, Rank Math, All in One SEO Pack

Kendi web projesi için kendi SEO çalışmalarını yapan, genellikle bütçe sebebiyle danışmanlık alamayan birisi için başlangıç seviyesinde olmanın da kendi alt basamakları var. Kimisi en azından birkaç kere araçları görmüş deneyimlemiş oluyor, kimisi ise tam anlamıyla başlangıç noktasında oluyor. Öncelikli önerim, ne kadar “yeni başlayan” biriyseniz eklenti sayısını da o kadar düşük tutmanız. Çünkü ne kadar fazla farklı amaç için birbirinden farklı eklenti kullanırsanız, bu eklentilerin ayarlarında yaptığınız olası hataları fark etmeniz de o kadar geç olacaktır. Ayrıca bu eklentilerin kesinlikle ortak özellikleri de olacaktır ve bu ortak özellikler aynı kodlara komut vermeye çalışacağı için problemler yaşamanız kaçınılmaz. Ancak tecrübeli biri aynı dosya ya da koda komut gönderen iki eklentiyi tespit edip hangisini deaktive etmesi gerektiğine karar verebilir. Sonuç olarak başlangıçta sadelik iyidir.

Bu amaçla temel seviye ya da tecrübeli hemen hemen herkesin kullandığı, neredeyse tüm siteler için geçerli temel optimizasyonları tek çatı altında toplayan tek bir eklenti kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Bilgi birikiminiz geliştikçe temel seviyenin biraz üzerindeki beklentiler için gerekirse farklı eklentiler kurmaya başlamanız sağlıklı bir yol olacaktır. 

İşte bu amaçla hazırlanmış, size yardımcı olmaya hazır eklentilerden en popüler üçü: Yoast, All in One SEO Pack ve Rank Math. 

Sizin için en uygunu hangisi?

Aklınızdaki ilk soruyu bir an önce yanıtlandırmak isterim. Daha detaylı okuma yapmak isteyenler için eklentilerin ortak özelliklerine ve farklarına değindiğim bölümler yazının devamında yer alıyor. Ama vakit kazandırmak adına sizin kendiniz için en uygununa karar vermenizi sağlayacak üç kriterde önerilerimi önden paylaşacağım:

Sizin için favorim neden Rank Math?

Eğer SEO konusunda henüz “sıfır” noktasındaysanız, sizin için en uygunu Rank Math olacaktır. Üç eklenti arasındaki en kolay arayüze sahip olanı ve tamamen bedava. Yani bazı özelliklerini premium paket olarak ayrıca satmıyor. Özellikleri de temel seviye için gayet yeterli. Benim gibi tecrübeli birisi de Rank Math’i tercih edebiliyor, çünkü farklı eklentilerde premium pakette sunulan özelliklerin çoğu Rank Math’de ücretsiz.

Neden Yoast?

Baştan belirtmek isterim, Yoast’ı pek sevmiyorum. Kafa karıştırmak istemediğim için özellikle teknik konularda iddia edilen tüm optimizasyonları gerçekten yaptığını belirtmek isterim. Bu konuda bir sorunu yok. Benim gerekçem daha çok içerik tarafındaki önerileri ile ilgili. Detaylarına yazının devamında eklentinin temel özellikleri hakkında yorumlarımı paylaştığım kısımda değineceğim.

Gelelim ne zaman Yoast kullanmanız daha isabetli olur sorusuna. Eğer optimizasyonlar konusunda daha önce “birkaç tecrübe” edindiyseniz bu neredeyse %90 oranında Yoast ile denenmiş oluyor. Medya sektöründe şu ana kadar tanıştığım pek çok arkadaşım ve atölye çalışmaları katılımcısından dinlediklerim bu yönde. Bu durumda elbette kullanıcı deneyimi kriteri, alışkanlık etkeniyle birlikte Yoast lehine ağır basmaya başlıyor. Ayrıca pek çok farklı özelleştirme ayarı ve çok fazla tema-eklenti ile uyumlu çalışması Yoast’ı bu noktada biraz daha avantajlı kılıyor. Yoast’ın ücretli versiyonu da olmasıyla birlikte ücretsiz versiyonu başlangıç seviye için gayet yeterli. Daha önce deneyimleme şansı olan arkadaşlar kendi alışkanlıklarını değiştirmeyi göze alıp Rank Math’i de deneyip ikisi arasında kendi kararlarını da verebilirler.

Neden All in One SEO Pack?

Bir tek gazete/medya sektöründe projeleriniz yoksa, özellikle Woocommerce kullanan bir e-ticaret projeniz varsa ve Yoast’a alternatif arıyorsanız All in One SEO Pack’i önerebilirim. Çünkü bedava Woocommerce entegrasyonu sağlıyorlar. Bununla birlikte Rank Math de bedava Woocommerce desteği sunduğunu belirtiyor ama bu desteğin tam entegre olup olmadığından emin değilim, Woocommerce üzerinden tecrübe etme fırsatım olmadı. İsteyenler iki eklentiyi karşılaştırıp daha çok beğendiklerini kullanabilir. Eğer aynı kapsamı sağlayabiliyorlarsa bu Rank Math açısından farklı bir başarı olur.

Yoast

Joost de Valk tarafından 2010’da kurulan Yoast, alanında en eskilerden biri. Güzel bilgiler veren bir blogu ve SEO Training adıyla bir eğitim programları da var. SEO öğrenmeye heves eden, kendi sitesinde ya da WordPress altyapısı kullanan projelerde optimizasyonlar deneme fırsatı edinen herkesin yolu illa ki Yoast’tan geçmiştir.

Yoast’la ilgili söylenebilecek en özet tarif, bu eklentinin temel SEO optimizasyonlarının tamamını kapsadığı ve sizin için otomatikleştirdiği şeklinde olur. Buraya kadar sorun yok. Yoast özellikle teknik optimizasyonlarla ilgili söylediği her şeyi yapıyor. Fakat sorun bundan fazlasını yaptığını iddia etmesi. Yazının başında da bahsettiğim gibi Yoast’ı pek sevmem. Sevmeme sebebim ise aslında kullanıcıların işine yaramayan hatta yaramaktan da öte kullanıcıları yanlış yönlendiren özellikleri bir pazarlama malzemesi olarak sunmaları. Anahtar kelime optimizasyonu, okunabilirlik değerlendirmesi ve Google preview özellikleri Yoast’ın özellikle bu kadar popüler olmasını sağlayan ve medya sektöründe editörlerin de en fazla kullandığı özellikler ama aşağıda anlattığım gibi bu özellikler neredeyse tamamen işlevsiz.

İçerik analizi ve anahtar kelime optimizasyonu ile ilgili öneriler

“Anahtar kelime yoğunluğu %1,2 bu çok iyi; odaklandığın anahtar kelime metinde 17 kere geçiyor.”

Öncelikle anahtar kelimenin yoğunluğunun düşük olması daha kötü sıralama almakla bir doğrudan korelasyona sahip değil, bu şekilde pek çok araştırma var. Yani odaklandığınız anahtar kelime içerikte %0,5 yoğunluğa sahip olursa daha iyi sıralama şansınız bile olabilir. 

Odaklandığınız anahtar kelimenin özne, sıfat, nesne olma durumları bile metinde geçme sıklığını etkileyecektir. Buna bir de hangi sektöre yönelik içerik yarattığınız da eklenince bu tür verilerin çok tutarsız olabileceğini siz de tahmin edebilirsiniz. Örneğin bir spor ayakkabı inceleme yazısı yazıyorsanız çok büyük ihtimalle odaklandığınız anahtar kelime o ayakkabının marka ve modelidir. Bu ayakkabıdan bahsettiğiniz her cümlede ya zamir kullanacaksınız ya da model ismini yazmak durumundasınız. Bu da günün sonunda yazıda ürün isminin çok fazla geçmesine yol açacak ve belki de 2000 kelimelik bir yazıda 30 kere bu ürün ismi geçecek. Yapmanız gereken şey bu kelimelerin sıklığının okunabilirliği bozup bozmadığını tamamen bir editör gözüyle değerlendirmek. Mesela “Brutalist mimari nedir?” başlıklı bir yazı yazıyorsanız bu durumda sürekli aynı kelimeyi kullanmak zorunda kalmayabilirsiniz. Bir tanım cümlesinin ardından sık kullanılan materyaller, formlar, renkler ve ünlü mimarlardan bahsederken yukarıdaki ayakkabı örneğindeki kadar aynı kelime tekrar etmeyecektir.

Her iki durumda da Yoast’ın sizin sektörünüzde en iyi sıralama alan içeriklerden, ideal örnekler üzerinden bir veri sunması lazım ama böyle bir şey yapmadığını görüyoruz. Bununla birlikte sektör özelinde veri sunsa bile bu da herkesin bir süre sonra sektörde benzer yüzdeler içinde sıkışmasına yol açacaktır ve farklı formatlarda içerik üretimini engelleyecektir. 

“Metin 1373 kelime içeriyor ve bu önerilen minimum rakam olan 300 kelimeden daha iyi.”

İçerik uzunluğuna yönelik Yoast’ın bir öneri sunması ise tam bir facia. İyi bir SEO danışmanı “şu uzunlukta içerik yazın” şeklinde bir öneride bulunmadan önce içeriğin odaklanacağı anahtar kelimelerde aramayı yapan kullanıcıların hangi formatlarda içerik talep ettiğine bakar. Bunu da anlaması oldukça kolay. Anahtar kelimeyi aratıp, Google sonuçlarındaki dağılıma bakabilirsiniz. Belki de sizin bir hafta harcayarak 2100 kelime ile Yoast’ın önerdiği neredeyse kutsallaştırılmış 300 kelime miktarını 7’ye katlamanız koca bir kayıp. Belki de odaklandığınız anahtar kelime daha çok imaj, fotoğraf galerileri görmek isteyen kullanıcılar tarafından aranıyor. Mesela dekorasyon, moda/giyim gibi sektörlerde bu şekilde pek çok arama var. Ayrıca yapmanız gereken iki gün ayırıp bir kurgu yaratmak ve video paylaşmaksa isterseniz 10.000 kelime yazın Google’da ilk 3 sırada olabilme ihtimaliniz çok düşük. 

Geçmişte danışmanlık verdiğim bir projede, herkesin 5000 kelimelik yazılarla anlatmaya çalıştığı arama hacmi yüz binleri bulan bir anahtar kelime grubunda, tek sayfada yer alan basit bir hesaplama aracı ve iki satır yazı ile ilk sıraya çıktığımızı hatırlıyorum. Sadece tek anahtar kelimede değil, tüm eş anlamlıları ve farklı varyasyonlarıyla birlikte yüzlerce farklı anahtar kelimeden, hedeflediğimiz kitle sayfaya gelmeye başlamıştı. Eğer Yoast’ın yüzde olarak kelime yoğunluğu ve metin uzunluğu önerilerini önemsiyor olsaydım hem daha masraflı hem de daha işlevsiz bir yöntem izleyecektim. 

Peki Yoast bunu neden yapıyor? 

SEO bilgisi olmayan insanlar bu şekilde öneriler görmeyi çok seviyorlar ve bu önerilere uydukça panel üzerinde gelen “doğrulama” şeklindeki yeşeren satırlar  ve “başarılı” oldukları bilgisi ile Yoast tarafından onaylanmaları tatmin yaratıyor, içleri daha rahat ediyor. Bu şekilde yönlendirmeler olan bir aracı da doğal olarak insanlar birbirlerine öneriyorlar. “Bu araç yanlış yapmanı engelliyor” fikri çok iç rahatlatıcı. Bu tamamen bir pazarlama taktiği. Yoast’ın da bu önerilerin işlevsizliğini hatta olumsuz etkilerini bildiğine eminim. Kendi projesini yürütmeye çalışan, hevesle WordPress üzerinden kendi sitesini kuran pek çok çalışkan insan ne yazık ki bu yanlış yönlendirmenin kurbanı.  

Okunabilirlik değerlendirmesi 

Yoast’ın metin içeriklerinizin okunabilirliğini değerlendirdiği bir analiz bölümü var. Sonuçlara göre iyi mi yoksa kötü mü olduğunuzu da farklı kriterlerde paylaşıyor. Burada Yoast’ın hakkını vermek lazım bu özelliğin sadece birkaç dilde hakkını verebildiğini de kendileri söylüyor. Fakat yine de eklentinin özelliklerinin yazdığı listelerde, pazarlaması yapılan içeriklerde ve kendi sitelerinde form doldurma bölümlerinde bu özelliği paylaşırlarken sadece birkaç dilde şeklinde ek bir ifade koymamışlar. Kendi bloglarında bu konudan bahsettikleri bir yazıları var.

Ama daha da önemlisi farklı bir sayfada hangi dilde bu kriterlerden hangilerinin sağlıklı çalıştığına dair bir tabloları var.

Google preview: Sayfanızın Google sonuçlarında nasıl görüneceğine dair örnek

Yoast’ın yine her sayfanız için panelde alt kısımda gösterdiği bu özelliği, Google sonuçlarında sayfanızın nasıl görüneceğine dair bir örnek görüntü sunuyor. Fakat işin aslı bu özellik de artık pek işlevsel değil. Çünkü Google meta title(mavi-ana başlık) ve meta description(gri-açıklama alanı) alanlarını kendi uygun gördüğü şekilde değiştiriyor. Sizin mavi-ana başlık olarak yazdığınız metin hâlâ çok önemli fakat yapılan bir araştırmaya göre başlıkların sadece %38,6’sı Google tarafından hiç değiştirilmeden aynen kullanılıyor. Authority Labs’in yapmış olduğu detaylı ve epey faydalı araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Başlıklar ile ilgili sözünü ettiğim durumun aynısı meta description(gri-açıklama alanı) metinleri için de geçerli. Hatta Google burada çok daha fazla değişiklik yapıyor sonuçlarda. Üstelik sayfanız metin içerik ağırlıklıysa çok büyük ihtimalle panelde Yoast’ın preview özelliğine baka baka yazdığınız description yerine sayfadaki içerikten kendisi bir bölüm çekip yayınlıyor. Yoast’ın buradaki değişikliklerden de haberinin olmadığını düşünmüyorum, ama söylediğim gibi bu tür özellikler kullanıcıya güvende ve her şeyin kontrol altında olduğu hissini veriyor.

Peki bu özelliğin hiç mi faydası yok? Elbette var. Sizin belirlediğiniz meta etiketlerinin ekrana sığıp sığmayacağını buradan kontrol edebilirsiniz. Ama bunun için de artık genel geçer bir sınır yok. Google bazen açıklama alanlarına 6-7 satır ayırırken bazen 140 kelimeye yakın bir uzunlukla da sınırlandırabiliyor. Yani tek bir kural olmaması durumu burada da geçerli.

Schema.org ile yapılandırılmış veri entegrasyonu

Schema.org etiketlerini sitenizde kullanmanızın öneminden geçmişte Semantik Web’i anlattığım yazımda bahsetmiştim. Yoast en sık kullanılan ve sizin sitenizde de mevcut olan bazı sayfa elementlerini otomatik olarak Schema.org etiketleriyle sunmanızı sağlıyor. Bu oldukça faydalı bir özellik. Tabii ki bu özelliği kullanacak olursanız https://search.google.com/structured-data/testing-tool üzerinden etiketlerin doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığına emin olmanızı tavsiye ederim. Sonuçta otomatik etiketleme yapan her eklentiyi en azından bir kere manuel kontrol etmekte fayda var.

Anasayfa » Spor Haberleri » Beşiktaş » Haber Başlığı

“Breadcrumb”ın ne olduğunu bilmeyen okurlar için üste bir örneğini koydum. Hemen hemen tüm web sitelerinde görebileceğiniz, ekranın genellikle en üstünde yer alan bu bölüm dolaştığınız sayfanın hangi kategorilere ait olduğunu göstermekle birlikte, her bir adıma tıklayarak bir üst kategoriye gitmenizi de sağlar. Böylece navigasyona yardımcı bir görev görür. Kullanıcıların büyük kısmı “breadcrumb”ları sitelerde dolaşırken kullanıyor ve bu kısımda görünmesini istediğiniz ya da istemediğiniz kısımları filtreleyebilmeniz Yoast ile mümkün.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen sekme üzerinden “breadcrumb”larınızı sayfa tiplerine göre (post, page) özelleştirebilirsiniz. Detaylı bir şekilde incelemek için Yoast’ın kendi anlatımıyla bu detaylı rehber içeriği okuyabilirsiniz.

Kolay Canonical etiketi yönetimi ile kopya içerik kontrolü

Canonical Etiketi Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sitenizde bazı teknik sebeplerle kopya sayfalarınızı silmemeniz gereken durumlar olabilir. Örneğin kullanıcılara sunmak istediğiniz ama neredeyse bire bir farklı bir adres ile aynı içeriğe sahip sayfaları sitede tutmanın yolu, kodlarına “rel=canonical” etiketi ekleyerek orijinal adresi göstermek ve bu iki sayfa arasından birinin orijinal içeriğe sahip olduğunu belirtmektir. Google bu şekilde canonical etiketi kullanımlarında kopya durumunu bir problem olarak görmemekte, sayfalardan sadece birini arama sonuçlarında kullanıcı karşısına getirmektedir. 

<link rel=”canonical” href=”https://example.com/wordpress/seo-plugin/” />

Bir örnek verecek olursam blog sitenizde bir kategoride listelenen yazıları A’dan Z’ye, yayınlanma tarihine göre, popülerliğe göre farklı kurallara göre listelenmiş şekilde okura sunabilmek istiyorsunuz. Bu durumda kullanıcı/filtre her bir seçeneğe tıkladığında aynı içeriklerin sadece farklı bir sıralamayla geldiği birbirinden farklı adresler yaratacaktır. Aslında sayfalar içerik olarak birbirinin aynı yani kopya, ama kapatmamanız gerekiyor çünkü içeriklerin konumları farklı ve bu okurların kullanıcı deneyimi açısından faydalı. Bu durumda varyasyonlardan birini orijinal kabul edip diğerlerinin canonical etiketleri içerisinde bu orijinal adresi paylaşmanız gerekiyor. Ayrıca farklı bir kopyası olmayan sayfaların da canonical etiketleri olmalı. Bu sayfalar ise canonical etiketleri içerisinde yine kendi adreslerini barındırmalı.

Yoast ile Canonical etiketi optimizasyonu

Yoast bu etiketi sizin yerinize tüm sayfalarda oluşturuyor. Filtre sayfaları gibi örneklerde sizin yerinize canonical etiketini ayarlıyor ama birçok örnekte sizin kendinizin kopya sayfaları tespit edip Yoast üzerinden canonical etiketi kısmını ayarlamanız gerekiyor. Kullanıcı kolaylığı açısından epey faydalı bir özellik. Yoast’ın kendi anlatımıyla bu özellik hakkında detayları bu adresten inceleyebilirsiniz.

Robots.txt, site haritaları oluşturma

Robots.txt dosyası sitenize gelen arama motoru botlarının sitenin hangi bölümlerini tarayıp taramayacağı ile ilgili komutları içeriyor. Detaylar için Google’ın kendi anlatımından bu sayfayı inceleyebilirsiniz. 

Site haritaları ise sayfanızdaki aktif “url”leri barındırır ve botların bir liste hâlinde daha hızlı şekilde sayfalarınızı indekslemesini sağlar. Yine Google’ın kendi anlatımıyla site haritalarını bu sayfayadan inceleyebilirsiniz.

Yoast sizin için bu dosyaları da varsayılan ayarları ile oluşturuyor. Ayrıca iki dosyada da varsayılan ayarların dışında çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorsunuz ama yeni başlayan birinin değişiklik yapmasını önermem.

Otomatize edilmiş daha temiz bir url yapısı sunulması

Yoast üzerinden hangi sayfa tiplerinde nasıl bir url yapısı kullanacağınızı belirleyebiliyorsunuz. Bu şekilde pratik olarak her sayfanın url’ini tek tek belirlemenize gerek kalmıyor.

Classic Editor ve Block Editor: İkisinde de çalışma imkânı

Eskiden beri kullananlar bilir WordPress’in iki farklı editörü var. Classic Editor ve Block Editor.

Özel bir page builder eklentisi kullanmıyorsanız bu ikisinden birini kullanıyorsunuz ve iki eklenti ile de Yoast uyumlu çalışabiliyor. 

En Önemli Premium Özellikler

Yoast’ın premium özelliklerinden en önemlilerine hızlıca değinmek isterim zira bu özelliklerin aslında geneli farklı eklentilerde bedava olarak sunuluyor.

Uzun süre güncellenmeyen içeriklerin otomatik bildirimi

Özellikle en iyi performans gösteren içeriklerinizde zamanla ufak güncellemeler yapmanız, performansı sürdürmeniz için olumlu etki edebiliyor. Ya da yeterince performans göstermeyen bir içerikte yapacağınız güncellemelerin sonraki etkilerini gözlemlemeniz de faydalı olabiliyor. Yoast bu tür durumlar için yardımcı olmak amacıyla size belirli zaman aralığında hiçbir değişiklik yapılmayan sayfaları bildiren bir özelliğe sahip. Fakat bu özelliğin tamamen otomatik çalışması için premium paketi satın almanız gerekiyor. Yoast’ın kendi blogunda Michiel Heijmans’ın bu konudaki bir yazısına ulaşabilirsiniz. 

İç link önerileri

İçerikleriniz arasında kurulabilecek iç link önerilerini Yoast sizin için yapıyor. Bu özellik gerçekten güzel ve sanırım rakipleri arasında Yoast’a özgü.

Redirect manager

Eski-kapanan sayfalarınızı otomatik olarak yeni versiyonlarına 301 ile yönlendiren bir özellik. Bunun premium özellik olarak satılması bence oldukça saçma. Çünkü bu rakiplerin zaten bedava sürümlerinde sundukları bir özellik ve diyelim ki onları kullanmak istemiyoruz Yoast’a alışkınız ve değiştirmek istemiyoruz, sadece bu işlemleri otomatize edebilmenizi sağlayan ve sitenize ekstra yük bindirmeyen bedava eklentiler var. 

Odaklanılan anahtar kelimelerde yeterlilik ve sayfalarda en sık geçen anahtar kelimeler raporları

Odaklandığınız anahtar kelimeler ve içeriklerinizin bunları ne kadar karşıladığına dair raporla ilgili yorumlarımı yukarıda belirtmiştim. Bu özellik içeriklerinizin odaklanılan anahtar kelimelerle ilgili yeterliliğini toplu şekilde rapor olarak almanızı sağlıyor. Odaklandığınız anahtar kelimeler ve (Yoast) SEO skorlarınıza dair bir raporun çıktısını alabiliyorsunuz. 

7/24 destek ekibine erişim ve reklamsız kullanım

Bu özelliklerin premium olması eklentinin kendi gelir modeli ve kaynaklarını verimli kullandırabilmesi için elbette normal. 

All in One SEO

Yoast’tan söz ederken özelliklerle ilgili detayı bilinçli şekilde açıklayarak vermeye çalıştım. Böylece diğer eklentilerden söz ederken tekrar aynı özellik ve kapsamını anlatmama gerek kalmadı. All in One SEO ve sonrasında Rank Math’ten bahsederken söz konusu özelliklerin hangileri ortak hangileri bu eklentileri ayrıştırıyor sadece bunları belirteceğim.

All in One SEO Pack başlangıç seviyesindeki kullanıcıların herhangi bir ayar yapmasına gerek olmadığını özellikle belirtiyor. Yani eklentiyi kurduğunuzda varsayılan ayarlar otomatik olarak oluşturulmuş ve çalışıyor olacak. Tabii ki öğrendikçe ayarları sitenize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.

Rakipleri ile ortak özellikler:

 • XML sitemap, RSS Sitemap
 • Robots.txt dosyası oluşturulması
 • Otomatik şekilde sayfalarınızın meta title etiketlerinin oluşturulması ve optimize edilmesi
 • Otomatize url yapısı
 • Schema.org Markup
 • Canonical etiketlerinin yönetimi
 • Tek tıkla önceki eklentinizdeki ayarları Rank Math’e taşıyabilme (Örneğin Yoast)

All In One SEO’yu ön plana çıkaran özellikler:

 • Kapatılan eski sayfaların 301 ile yönlendirilmesi ve diğer yönlendirme otomasyonları ücretsiz. 
 • API erişimi ile farklı eklenti ve temalarla daha entegre şekilde çalışabiliyor.
 • E-ticaret siteleri için Woocommerce SEO Entegrasyonu sağlıyor. Bu özellik tamamen bedava. Yoast’ın ücretsiz sürümünde böyle bir özellik yok. Ürün kategori sayfaları ve ürün sayfaları özelinde ayarlamalar yapabilmenizi sağlıyor.
 • All in One SEO WordPress’teki farklı bloglarla bire bir kopya içeriklerin tespitini yapıp size raporlayabiliyor. 
 • Arama motorlarına sitenizdeki değişiklikleri otomatik olarak bildiren daha hızlı bir indeksleme imkânı sunduklarını iddia ediyorlar. Henüz gözlemleme fırsatım olmadı, iddia ettikleri gibi bir fark yarattıklarını doğrulayamıyorum ama paylaşmak istedim.

All in One SEO Pack Premium özellikleri:

 • Daha profesyonel tutorial videolarına erişim sağlayabiliyorsunuz böylece eklentiyi kullanırken daha da profesyonelleşebilirsiniz.
 • WooCommerce sayfalarındaki optimizasyonlara yönelik daha fazla seçenek.
 • Sadece video içeriklere özel bir site haritası oluşturabilme. 
 • Etiket, kategori ve diğer sayfa tiplerine de SEO meta etiketleri ekleyebilme (bu gerçekten önemli bir özellik).
 • Destek forumuna ve bilgi merkezine premium erişim olanağı.

Rank Math

Özelliklerine değinilen 3 rakibi arasından en genci olan Rank Math, gençliğinin avantajıyla hem arayüz olarak hem de beklentileri karşılama olarak günümüzdeki en kapsayıcı SEO araçlarından biri olarak öne çıkıyor. Aslında bu eklentiyi yaratan ekip geçmişte yüzlerce başarılı WordPress ürünü yaratan MyThemeShop ekibi. Dolayısıyla Rank Math’i yaratırken WordPress’i de kullanıcıların beklentilerini de gayet iyi biliyorlardı. Eski bir altyapı üzerine yeni bir şeylerle güncelleme yapmaktansa sıfırdan üretmenin avantajıyla rakiplerine nazaran daha yenilikçi bir altyapı kurdular. 


Rakipleri ile ortak özellikler:

 • XML sitemap, RSS Sitemap
 • Robots.txt dosyası oluşturulması
 • .htaccess dosyasına erişim
 • Otomatik meta etiketleri optimizasyonları
 • Schema.org – (Rank Math daha gelişmiş) 
 • Canonical etiketlerinin yönetimi
 • Tek tıkla önceki eklentinizdeki ayarları Rank Math’e taşıyabiliyorsunuz.
 • Otomatize url yapıları (Örneğin Yoast)
 • Rank Math de Yoast gibi anahtar kelime yoğunluğu ve kelimenin içerikte geçme sıklığını paylaşıyor ama yönlendirici ifadeler kullanmak yerine sadece veriyi paylaşmakla yetiniyor.

Rank Math’i ön plana çıkaran özellikler:

Rank Math rakipleri arasında bugüne kadar gördüğüm en temiz kullanıcı arayüzüne sahip. Hiç bilmeyen biri dahi sadece okuduğu terimleri araştırıp rahatlıkla kullanabilir. 

 • Anahtar kelime sıralaması takibi
 • Google Search Console entegrasyonu
 • Semantik indeksleme kelime aracı
 • SEO Analizi aracı
 • Görseller için otomatik optimizasyonlar
 • Google’dan gelen anahtar kelime  önerileri
 • 301’e ek olarak 302 ve 307 yönlendirmeleri de yapılabiliyor.
 • 410 ve 451 kodları ile silinen içeriklerinizi belirten sunucu kodları kullanabiliyorsunuz.
 • 404 hata kodlarının raporlanması
 • 16 farklı tipte sayfa için çalışılmış Schema.org etiketleri otomatik olarak sayfalarınızda kullanıma hazır.
 • Yoast 95.800 satır koddan oluşurken Rank Math tüm özelliklerini 32.000 satır koda sığdırmayı başarabilmiş. Bu da server’ınızda ne kadar az yük yaratacağına dair fikir verebilir.

Özet

Özellikle teknoloji sektöründe ilklerden olmanın dezavantaj olduğu söylenir. Bu durum yazının konusu olan karşılaştırmadaki rakipler için de geçerli. Rank Math ekibi kullanıcıların beklentilerini ve eski eklentilerin karşılayamadıkları eksiklerini iyi analiz etmiş ve buna göre başarılı bir ürün ortaya koymuş. Eğer sıfır noktasındaysanız, farklı bir eklentiden gelen el alışkanlıklarınız yoksa Rank Math bana göre en iyi kullanıcı deneyimine sahip arayüzü ve çok daha az kod yüküyle çok daha fazla özellik sunmasıyla ön plana çıkıyor. Diğer eklentilerde ücretli ya da hiç bulunmayan birçok özellik Rank Math’de ücretsiz olarak mevcut. Bununla birlikte başlangıç seviyesinde tanıdık bir arayüzün dışına çıkmaktan korkmuyorsanız elbette denemeye değer. Sonuçta bahsettiğim gibi herkes için anlaşılabilir bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir