Podcast yayınlayarak para kazanmanın 11 yolu

Getting your Trinity Audio player ready...

Bir podcaste başlamayı düşünüyor ve podcast yayıncılarının nasıl para kazandıklarını merak mı ediyorsunuz?

Ya da hâlihazırda bir podcast sahibisiniz ve kazancınızı artırmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Haberler iyi, bir podcasti paraya çevirmenin pek çok farklı yolu var.

Bazıları yolun henüz başında faydalı olabilecekken bazıları da epey yol almış, geniş bir izleyici kitlesine sahip olmuşsanız daha çok işe yarayacak türden.

Her halükârda, hangi aşamada olursanız olun podcast yayınınızı paraya çevirmek için en az bir adet yol bulacaksınız.

Haydi başlayalım!

Satış Ortaklığı

Satış Ortaklığı ya da performans temelli pazarlama, kişileri diğer şirketlere yönlendirmeniz karşılığında komisyon almanıza denir. Yani, biri bir şey satın aldığında, siz para kazanırsınız.

Satış Ortaklığı en çok, kullandığınız ya da aşina olduğunuz ürünleri veya hizmetleri tanıttığınızda etkili olur, çünkü samimi bir biçimde tanıtım yapabilirsiniz.

Eğer geleneksel sponsorluk için gereken izleyici oranına sahip değilseniz, satış ortaklığı teklifinin tanıtımı için kendi “reklam” şeklinizi yaratabilirsiniz. Ya da her zamanki içeriğinizi aktarırken bir üründen ya da hizmetten bahsedebilirsiniz.

Hemen her ürün ya da hizmet için bir satış ortaklığı programı vardır. Amazon, popüler programlardan biriyken ShareASale gibi bir ağda belli başlı programlara da katılabilirsiniz.

Lasso gibi bir eklenti kullanmak şiddetle tavsiye edilir. Bu size (diğer birçok faydalı özelliğin yanı sıra) özel takip bağlantınıza yönlendiren kısa bağlantılar yaratma imkânı tanır. Bu da podcastinizde kısa, akılda kalıcı bir URL söylemenizi sağlar.

Bir WordPress blogu yaratmak da faydalıdır, böylece insanlar kolayca daha fazlasını öğrenebilir ve bahsettiğiniz tüm farklı şirketleri burada bulabilir.

Ben podcastim için sunucu olarak Buzzsprout podcast kullanıyorum (incelememize göz atın) ve eğer siz de üye olmak için bana özel linki kullanırsanız, Buzzsprout sizlere Amazon’dan 20 dolar tutarında bir hediye çeki verecek ben de size ek bir maliyeti olmadan komisyon alacağım. Oldukça havalı bir şey bana sorarsanız!

Güncelleme: Programınızla para kazanmayı olabildiğince kolaylaştırabilmek için Buzzsprout yakınlarda bir satış ortaklığı bölümü ekledi.

Hepsini bu detaylı blog yazısında okuyabilirsiniz.

Eğer satış ortaklığını dürüstçe ve etkin bir biçimde kotarabilmek için daha fazlasını öğrenmek isterseniz, Pat Flynn tarafından hazırlanan bu harika ve ücretsiz satış ortaklığı rehberine göz atabilirsiniz.

Sponsorlar ve reklamlar

Podcast yayınlarından para kazanma yollarını aradığınızda reklamcılık ve sponsorluklar muhtemelen aklınıza ilk gelenler olacaktır.

Sizi reklamverenlerle bağlantıya geçirecek birçok farklı podcast reklam ağı bulunmaktadır. Reklamverenleri bulmak için gereken tüm işi onlar yapar, ücret konusunda pazarlık eder, metni bulurlar vs. Onlarla çalışmak için genellikle en azından aylık 5 bin ya da 10 binlik geniş bir dinleyici kitlesine sahip olmalısınız.

En geniş reklam ağlarından biri de Midroll’dur, bir başka popüler ağ Authentic’tir ve podcast sunucusu şirketlerin çoğu kendi ağlarına sahiptir.

Daha küçük ya da daha niş bir izleyici kitlesine sahipseniz, izleyicinize mükemmelen uyacak şirketlere doğrudan ulaşmak da başka bir yoldur.

Ve podcastte belirttiğim gibi, Casper şöyle bir parodiyle çıktı ortaya: Casper Podcast, Casper Sponsorluğunda (Bağlantı SoundCloud’a aktarır).

Kurslar

Çoğu popüler podcast yayıncısı, podcastlerinde konuştuklarına benzer içeriklerin dersini vermek için kendi özel çevrim içi kurslarını yaratır.

Çevrim içi kurslar, bir şeyi takibi kolay bir biçimde öğretmenin harika bir yoludur, insanlar bu kursları bitirdiklerinde belirli sonuçlar alabilir.

Bir e-posta listesine sahip olmanın da yardımı olur, böylece izleyicilerinizi kurs hakkında hem e-posta hem de podcast yoluyla bilgilendirebilirsiniz.

(Podcast sahipleri için en iyi e-posta servis sağlayıcısı için buraya bir göz atın.)

Kursların tanıtımını yapmak için bir başka seçenek ise, 45 dakika içinde sunduklarınızın değeri hakkında bilgi vermek ve sonrasında sahibi olduğunuz kursu sunmak için bir webinar (internet üzerinden verilen seminer) platformu kullanmaktır.

Bunlar işe yarar, zira insanların ilgisini çeker ve sizinle canlı olarak etkileşime girerler.

Benden bir örnek; podcast yayını yapan bir WordPress web sitesi yaratmayı öğretmek için Podcast Website LaunchPad isimli bir kursum var. Teachable kurs platformu üzerine kuruldu.

Hizmetler

Podcastinizin içeriğiyle uyumlu hizmetler sunabilirsiniz.

Ben, podcastlerdeki çevrim içi reklamları inceliyor ve eleştiriyordum ve sunduğum hizmet Google AdWords ve Facebook Ads management/Facebook Reklam yönetimiydi.

Konunun uzmanı olduğumu gösterdiğimde insanlar da uzmanlık seviyesinde bir reklam yönetimi alacaklarını biliyorlardı. Böylece onlara yeteneklerimi “satmak” zorunda kalmadan müşterilere ulaşmak çok daha kolay oldu.

Siz de birçok farklı sektör için buna benzer bir şey yapabilirsiniz.

Koçluk ve danışmanlık

Koçluk & Danışmanlık bir şekilde bir hizmet sunmaya benzer; fakat genellikle bir işi onların yerine yapmak yerine, nasıl gelişecekleri konusunda yardım ya da rehberlik edersiniz.

Danışmanlık ya da koçluğun çok yaygın olduğu endüstriler fitness, diyet, ticari kuruluşlar ve eğitimdir; fakat her endüstride danışmanlar olduğundan eminim.

Kitle fonlama ve bağış

Sizi ve podcastinizi desteklemeleri için bağış isteyebilirsiniz. Eğlence odaklı podcastler bu şekilde para kazanmaya daha uygun olabilir.

Bağış kabul etmek için yaygın kullanılan platformlardan biri de Patreon’dur. İnsanların sizi desteklemek için ödedikleri miktara bağlı olarak ek içerik ya da bonuslar sunmanızı gerçekten kolaylaştırıyorlar.

Hatta sadece ücretli olan ayrı bir RSS bildirimine de sahip olmanıza olanak tanırlar ki bu da sıradaki podcast ile para kazanma metodu ile gayet güzel bir biçimde uyum sağlar.

Premium içerik

Premium içerik istediğiniz herhangi bir şey olabilir, fakat podcast yapanların Premium içeriği beraberinde sunduğu yaygın yollardan bazıları şunlardır:

  • Ek röportajlar
  • Sahne arkası içerikleri
  • Reklamsız RSS bildirimi
  • RSS bildirimine erken erişim
  • Sunucularla Soru&Cevap

Aylık birkaç dolar karşılığında izleyici topluluğunuza ek bir değer sunabilmek için özgün yollar bulmaktan çekinmeyin.

The Daily Wire, bir podcast ve aynı zamanda yıllık üyelik satın aldığınızda podcastin video versiyonu, canlı bölümler ve bir termos gibi bonuslar sunan bir haber sitesi. Sundukları içerik hakkında ne düşünürseniz düşünün bu, Premium içerik için mükemmel bir örnektir.

Etkinlikler

Etkinlik düzenlemek para kazanmanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda en iyi hayranlarınızı bir araya getirir ve onlara daha da çok değer katar.

Pat Flynn’den duyduğum bir örnek Walker Stalker konferansıydı. Bu konferans, The Walking Dead dizisi hakkında konuşan bir podcast tarafından başlatılmıştı.

Tüm dünyada etkinlikler düzenliyor ve hatta oyuncuları da bunlara dahil ediyorlardı. Bu muhteşem bir şey!

Sam Harris’in verdiği bir başka örnek ise Patreon ve canlı etkinlikleri birleştiriyor ve Patron olduğunuzda bu canlı etkinliklerin biletlerine erken erişim hakkına sahip oluyorsunuz.

Somut ürünler

Somut ürünler, t-shirtler, kupalar ya da başka ganimetler olabilir.

The Generation Why Podcast, tonla farkla ürünün yanı sıra Premium içerik ve çok aktif bir Patreon sayfası sunuyor.

Teespring gibi bir site de kullanabilirsiniz, böylece ürünler basılmadan yeterince sipariş aldığınızdan emin olursunuz; bu da sizi elinizde yığın ürünle kalakalmaktan korur.

Kitaplar

Popüler bir podcasti kitap satışı için kullanmak da para kazanmanın ve otoritenizi artırmanın bir başka mükemmel yoludur.

Böylece başlangıçta satışları artırmak için podcast dinleyicilerinizi kullanabilirsiniz, değerlendirmeleri de kitabınızın öne çıkması konusunda yardımcı olur.

Benim aşina olduğum (ve satın aldığım) iki örnek:

Ayrıca çıktığında, kitabınızın tanıtımını yapmak için diğer podcastlere konuk olabilirsiniz.

Topluluk önünde konuşma

Çoğu podcast yapımcısı sahneye çıkmaları için bulundukları endüstrilerden teklif alır. Eğer birileri podcastinizde duyduklarını seviyorsa, konferanslarda ve canlı etkinliklerde konuşma yapmak için uygun bir aday olacağınız (ve bunun için size belli bir ücret ödeneceği) gayet mantıklı bir çıkarımdır.

Konuşma ücretleri birkaç yüz dolardan (ya da sadece ücretsiz konaklama ve katılımdan) altı haneli rakamlara hatta daha fazlasına kadar farklılık gösterir.

Konuşma yapmak da otoritenizi artırmanın başka bir harika yoludur, ileride muhtemelen podcastinizin dinleyicileri olacak yeni izleyicilerle de böylece tanışmış olursunuz.

Yöntemleri birleştirme

Gördüğünüz gibi, podcastten para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Birkaç farklı yolu birleştirmek popüler bir yaklaşımdır ve elbette paraya çevirme yöntemlerinizi zaman içinde değiştirebilir ya da uyarlayabilirsiniz.

Podcastinizi bir ticari teşebbüse çevirmeniz için “doğru” bir yol yoktur, sadece sizin için doğru bir yol vardır.

Podcastten ne kadar para kazanabiliriz?

Podcastler para kazandırır mı? Elbette kazandırır!

Meşhur isimler geniş dinleyici kitlelerine ulaşıyor ve karşılığında büyük miktarda reklam geliri elde ediyor.

AdvertiseCast’e göre ortalama 30 saniyelik CPM (bin dinleyici başına maliyet) ücreti 18 dolar, öte yandan 60 saniyelik CPM’ler için bu rakam 25 dolar.

2018’de The Ringer, 420 milyon civarında yükleme ile 15 milyon dolar reklam geliri (paywall) elde etti. Amy Shumer sırf Spotify için bir şov yaratarak 1 milyon dolarlık bir maaşa hak kazandı.

Peki “daha az tanınan” isimler ne kadar kazanıyor? Ve bunu nasıl yapıyorlar?

İşte birkaç örnek:

  • The Bowery Boys, New York şehrinin tarihi hakkında bir podcast ve Patreon aracılığıyla ayda 3.800 doların üzerinde bir kazanç elde ediyor. 
  • The Last Podcast On The Left, sadece Patreon üzerinden ayda 57.000 dolar kazanıyor. Ayrıca t-shirtler satıyor ve farklı şehirlerde düzenli olarak canlı etkinlikler düzenliyorlar.

Patreon’un arama kutusuna “podcast” yazarak daha fazla örnek görebilirsiniz; herkes kazandığı ücreti paylaşmayabilir ama yine de patron sayısına bakarak siz bir tahmin yürütebilirsiniz.

Buyrun size, ilginç ve faydalı Patreon’daki en çok kazanan podcastlerin bir analizi. Apaçık ortada olan şey şu ki süreklilik ve uzun ömürlü olabilmek insanların podcast yayını ile ne kadar para kazanacağında büyük rol oynuyor.


İlk olarak Podcast Insights‘da yayınlanan bu yazı Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği desteğiyle yürüttüğümüz Sürdürülebilir Gazetecilik projemiz kapsamında Başak Güntekin tarafından çevrilmiştir.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nejdet Tetik
Nejdet Tetik
1 yıl önce

Halen 18 bölümünü yayınladığım İletişim HAYATTIR adlı podcast’im için sponsor veya reklam vericiler için yardımınızı rica ediyorum.Sevgi ve Saygılarımla. Nejdet TETİK

İlginizi çekebilir