Kendi kitlesini yaratmak isteyen gazetecilik girişimlerine 5 tavsiye

Gelen kutuları, sosyal medya kanalları, Netflix listeleri ve podcast oynatıcılar içerikle dolup taşıyor. İnsanların dikkatini çekmek zor, o dikkati sürekli kılmak daha da zor. İnsanların yarattığınız içeriğe para verecek kadar önem vermelerini sağlamak çok önemli. Girişimciler olarak insanların dikkatlerine ya da paralarına ihtiyacımız var. Burada bu zorlukla başa çıkmak adına tüketicilere erişebilmek için daha önce çağdaş gazetecilik girişimlerinde başarılı olmuş taktikleri bulabilirsiniz.

E-posta

İnsanlar ilgilendikleri tüm siteleri her gün ziyaret etmeyi hatırlamayabilirler, ama çoğumuz e-postamızı takıntılı bir şekilde sıklıkla kontrol ederiz. E-posta gelen kutusu fiziksel posta kutusunun bir benzeridir. İçindeki bizzat bize gönderilmiş şeylerdir. Ya da en azından, eskiden öyle hissettirirdi. Ama artık posta kutularımızın reklam broşürleriyle dolması gibi gelen kutumuz da pazarlama mesajlarının baskınına uğruyor. E-posta kişisel ve profesyonel iletişim için kullanılmaya devam edildiği için insanlar gelen kutularını kontrol ediyorlar. Ve insanlar e-postalarını okurken yanıp sönen reklamları ya da video mesajları görmüyorlar, yazan şeye odaklanıyorlar, en azından o anlığına.

Medya organizasyonlarının okurun dikkatini çekmek ve bu dikkati üstünde tutmak için en etkili stratejilerden biri içi dolu e-postalar yaratmak. Yayıncılar dar bir hedef kitlesine hitap eden, okurlarını ilgilendiren konulara odaklanan e-posta bültenleri yaratarak, okurlarının önüne düzenli olarak kaliteli içerik çıkarmayı ve bu sayede faturalarını ödeyebilmelerini sağlayan reklam mesajları sunmayı garanti altına alıyor.

The Skimm ve The Morning Brew gibi bazı markalar işlerini tamamen e-posta üzerine kurdular. İçeriklerini bu şekilde yayıyorlar. The West Side Rag gibi yerel sitelerden The Seattle Times gibi büyük haber kuruluşlarına kadar birçok marka, nihayetinde okuru siteye yönlendirmesini umarak, e-postaları okurla bağ kurmak için kullanıyor.

E-postayı etkili kullanmanın bir yolu burayı bir kürasyon kanalı olarak görmek. Bir e-postada okura içeriğini sizin oluşturduğunuz veya oluşturmadığınız birkaç ilginç bağlantıyı sade ve açıklayıcı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Burada amaç okura ihtiyacına ya da bilmek istediğine yönelik değerli bir rehber olduğunuzu göstermek. Güven duygusunu oluşturan ve size itimat etmelerini sağlayan şey bu. Önde gelen iş dünyası haber sitesi Quartz e-posta bültenlerini insanları kendi internet sitesine yönlendirmek için değil, markaya sadakati güçlendiren bağımsız bir okuma deneyimi yaratmak için kullanıyor.

Etkili bir e-posta yollamak için işe yarayan birkaç araç şöyle:

  • Substrack: Bu yeni platform hem ücretsiz hem de ücretli gruplar için bülten yaratmanıza izin veriyor. Eğer okurdan ücret almıyorsanız, servis de ücretsiz.
  • Revue, okurlarınıza yönelik kolay ve etkili bir içerik üretmenizi sağlıyor. Eğer 50’den fazla alıcınız varsa aylık olarak küçük bir ücret alıyor.
  • Mailchimp, gazetecilik için değil de daha çok pazarlama için yaratılmış olsa da bu servis küçük medya girişimleri için 2 bin alıcıya ücretsiz ulaşılmasını sağladığı için popüler bir kaynak.

Etkinlik

Küçük etkinlikler insanların topluluklarındaki diğer kişilerle doğrudan temas etmelerini sağlayan güçlü iletişim makineleridir. İnsanlar bir etkinliğe gittiklerinde arkadaşlarını görüp yeni kişilerle tanıştıklarında, etkinliği düzenleyen markayı değerli bir kaynak olarak görebilirler. Whereby.us “dünyadaki meraklı yerlilerin şehirlerinin tadını çıkarmalarına” yardım etmeyi amaçlayan yerel bir medya şirketi. Miami’de The New Tropic’i yaratırken küçük, arkadaşça mahalle etkinlikleriyle markanın yerel bir kaynak olarak kabul edilmesine yardım etti. 6amCity, ABD’nin güney doğusundaki altı yerel siteyi yönetiyor. Toplululuk üyeleriyle kurdukları iletişimin büyük bölümünü etkinlikler sağlıyor. Hedef kitlelerini “yerel, konuşkan ve sosyal” olarak tanımlıyor ve okurlarının dışarı çıkıp ayda 5-10 defa topluluğa dahil olduklarını belirtiyorlar.

Katılım

The Skimm ve The Morning Brew gibi çok hızlı büyüyen gazetecilik girişimleri okurların aktif katılımını cesaretlendiriyor ve buna olanak tanıyor. Skimm’basadors bültenlerden arkadaşlarına bahsederek popülerleşmesine yardımcı oldular. Zaten Skimm okurları genellikle bültenlere cevap vermeleri ya da Skimm çalışanlarıyla yazışma ve e-posta yoluyla etkileşime geçmeleri için teşvik ediliyorlar. What the F Just Happened Today, Trump yönetimi hakkındaki haberleri özetleyip açıklamaya odaklanan günlük bir bülten ve site. Kurucusu Matt Kiser doğrulama, yazım kontrolü ve redaksiyon için Github’da oluşturduğu kamuya açık bir havuz ile okurlarını dahil ediyor. Okurlarından biri siteye ve bültene tamamlayıcı olacak bir podcast yapmasını önermiş, Kiser de kabul etmişti.

Sosyal paylaşım

Çoğu insanın fazlasıyla vakit geçirdiği sosyal medya kanallarına odaklanmamış hiçbir starteji eksiksiz değildir. Her bir kanal için en ideal olana odaklanın.

  • Twitter faydalı linklerden alıntı yapma ve link paylaşmayla ilgili olabilir. ABD eğitim sistemi konusunda haberler yapan The 74 Million, 51 bin takipçisinin dikkatini aksi hâlde gözünden kaçırabileceği konulara kısa ve içeriği güçlü özetlerle çekiyor. Seattle’da Whereby.us ağının bir parçası olan yerel gazete The Evergrey, Twitter’ı topluluğu içinde başkalarının içeriklerini tanıtmak için kullanıyor.
  • Instagram topluluğunuzun ilgisini çeken görselleri vurgulamak için ideal bir alan. North Carolina’daki Asheville’de yerel bir site olan AVL Today, Instagram hesabını renkli yerel etkinlikleri, mekânları ve insanları 19 binden fazla Instagram kullanıcısına tanıtmak için kullanıyor.
  • Pinterest ise belirli kategorilerde görsel toplamak için yararlı olabilir. Seyahat endüstrisi markası olan Skift’in 28 adet Pinterest panosu var. Bunların arasında endüstri istatistikleri ve seyahat reklamcılığındaki vitrin trendlere ilişkin panolar da var. Hepsinin binden fazla takipçisi var.
  • Facebook topluluk sohbetleri yürütmek için elverişli bir alan olabilir. The New Torker’ın Facebook’ta bir film tartışma kulübü var. The New York Times’ın bir podcast tartışma grubu ve binlerce küçük yeni girişim topluluk üyeleriyle bağ kurmak için aktif tartışma grupları, ağları kurdu. Burada kilit nokta sorulara, önerilere ve eleştirilere saygılı ve yapıcı bir şekilde cevap vermek, topluluğu görmezden gelmemek, kendi kendine yürüyeceğini varsaymamak. Tartışmayı ileri götürmek ve topluluk üyelerinin yayıncı tarafından görmezden gelinmediğinden emin olmak için bir moderatör de gerekli.

Etkili bir şekilde sosyal içerik üretmenin bir yolu, her yerde bulunamayacak görsel karakteri olan internet araçlarını ve uygulamaları kullanarak görseller üretmek. Birkaç örnek şöyle:

  1. Waterlogue ya da Olli gibi uygulamalarla fotoğraf illüstrasyonları yaratın.
  2. Moldiv ya da Instagram Layout’u kullanarak kolajlar yaratın.
  3. Adobe Spark Post, Over ya da Typorama gibi uygulamaları kullanarak yaratıcı yazı biçileriyle görseller yaratın.

Canva ya da Adobe Spark gibi ücretsiz hazır araçlarla oluşturulan basit grafikler, sosyal platformlar için uygun okurun ilgisini çekecek materyaller oluşturmak için uzun bir süre idare edebilir. Tüketenler, sosyal medya kanallarını, e-postalarını ya da göz gezdirdikleri bir içerik sitesinde ekranı aşağı kaydırken onları durduran şey görsellerdir. Bu nedenle bazen bu görsellere “parmak durdurucu” denilir. İnsanlar hızla bir şeyler ararken kelimeler kolayca gözden kaçabilir. Eğer ilgi çekici metniniz için elinizde ona eşlik edecek ilgi çekici görseller varsa, sadece sözcüklere odaklandığınızdan daha fazla insanı etkileyebilirsiniz.

Bire bir bağlantı

Mother Jones’un yayıncısı düzenli olarak okurlarına ve katkıda bulunanlara kişisel notlar gönderiyor. Başka küçük medya girişimlerinin kurucuları işlerini ilk okuyanların katkıda bulunmalarını sağlamak ve onları bir sohbete çekebilmek için kişiye özel e-postalar gönderiyorlar. Her bir okurun ne düşündüğünü önemsediğinizi göstermek onlarla bağ kurmak için iyi bir yol. Eğer e-postayı etkili bir şekilde kullanırsanız kısa kişisel notlarla sizi yeni takip etmeye başlamış önemli bir okur yüzdesine ulaşabilirsiniz. Bu biraz fazla emek istiyor olsa da sizin daha kapsamlı medya markaları arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir.


Daha önce ijnet‘te yayınlanan bu içeriği Elif Akgül çevirdi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir