Yerel haberler için SEO: Yerel hedefler için en faydalı işbirlikleri

Getting your Trinity Audio player ready...

Yerel haber sitelerinin içerik stratejilerini oluştururken yaptıkları hatalardan ve sadece birkaç küçük nokta atışıyla bile trafiklerini nasıl artırabileceklerinden bir önceki yazıda bahsetmiştim. Bu yazıda ise yerel haber sitelerinin otoritesine ciddi katkı sağlayacak birtakım işbirliklerinden bahsedeceğim. Bunlar öyle yüksek meblağlı paralarla çalışma ya da dev medya şirketlerinin network’lerine kafa tutacak çevreye sahip olma gibi “maalesef” dedirtecek öneriler olmayacak elbette. Aslında her şey adım adım ilerlemeye bağlı.

Orada yaşayan ve bölgeyi iyi bilen insanlarla iletişim kurun

Bölge yeterince büyükse, haber ajanslarından abonelik ile detaylı bilgi edinemeyeceğiniz yerel konular için yerel kişilerle çalışın. Bu kişi, geçmiş dönem belediye çalışmalarının halkta yansımalarından mevcut yerel politik gündemlere kadar pek çok ulusal haber gazetesinin sürekli değinemeyeceği başlıkları size telefonla, e-postayla, video görüşmesiyle aktarabilir. Hatta bölgedeki üniversitelerden birinde okuyan bir iletişim fakültesi öğrencisi dahi yeterli olabilir.

Maliyet yönetiminiz açısından yerel kaynağın en kolay ve detaylı şekilde size bilgi aktarımında bulunabileceği konseptlerin listesini oluşturun. Böylece efor ve maliyet dengesiyle sürdürülebilir bir model oluşturun. Bölge büyüklüğüne bağlı olarak belirli sıklıkta düzenli olarak fikir alışverişinde bulunun.

Yerel kişilerle görüşmelerin SEO açısından en büyük katkısı, tek kişi sayesinde o bölgede kontak kurabileceğiniz başlıca kanaat önderleri, bilinen esnaflar, önemli iş insanları, sanayi odaları, dernekler, bölgede çalışma yapan akademisyenlerin listesini zamanla oluşturabilecek olmanızdır. Bu liste oluştuğu zaman, kişi ve kurumlar hakkında içerikler üretmeye başladığınızda ilgili kişi ve kurumların da size geri dönüşleri olacaktır.

Bunun SEO odaklı ilk faydası, o bölgenin yerel haberleri için diğer haber sitelerinin sizden daha fazla alıntı yapmaları ve kaynak göstermeleri olacaktır. Bu sayede hem “citation” hem de “backlink” açısından olabilecek en güçlü ilişkilendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Yerel şirketlerden ücretsiz şekilde basın duyurularını ve haberlerini yayınlamayı isteyin

Yerel şirketlerin sitelerinde adres bilgileri yer almaktadır ve çoğunun Google My Business hesabı ile ilgili lokasyonda görünürlükleri vardır. Bu şirketlerin basın duyurularını, tanıtımlarını ilk başta bedava yapmayı teklif edin. Sitenizde yer vereceğiniz içeriği, kendi sitelerinde de yayınlamalarını ve yayın kaynağı olarak sitenizi göstermelerini rica edin.

Bedava tanıtım söz konusu olduğunda bu konuda pek azı geri adım atacaktır. Web sitelerinde adres bilgileri ile kendi ilişkilendirmelerini doğrudan sağlayan ve My Business hesapları yoluyla da o lokasyonda yerel halka hitap eden kurumlardan bu şekilde “backlink” kazanarak o bölgede hiçbir haber sitesinin sağlamadığı ilişkilendirmeyi sağlayabileceksiniz. Büyük haber sitelerinde dahi, sadece o sitelerde reklam yapmak isteyecek kadar büyük yerel şirketlerin içerikleri yer alacaktır.

Bölgeye en yakın üniversiteden akademisyenlerle bölgenin değişmeyen gündemleri ile ilgili röportajlar yapın

Bölgenin uzun süredir devam eden gündemleri hakkında bölgedeki akademisyenlerle iletişime geçip röportajlar yapın. Google, unvanları metin içerisinde ayırt edebilmekte ve buna göre yazıların daha güvenilir olduğuna karar verebilmektedir.

Bununla birlikte o bölgeye en yakın üniversitenin kendi sitesinde de genellikle akademisyenlerin sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfada Google tarafından indekslenen bir unvan ve isim ile yine aynı bölge için bir röportaj hazırlayıp kendi sitenizde yayınlamanız iyi bir otorite sağlayabilir. Akademisyenin kendi dijital yayınları varsa bunlardan da röportaja bağlantı gelmesi ayrıca katkı sağlayacaktır.

Güncel yerel haberler hakkında ilgili akademisyenlerin yorumlarını alın

Güncel olaylar için de akademisyenler ile iletişime geçmeye devam edin. Eğitim alanındaki gelişmelerde Eğitim Fakülteleri, ticari konularda İşletme Fakülteleri gibi ayrımlara gidebilirsiniz. İletişime geçebildiğiniz akademisyen sayısının çokluğu, haber çeşitliliğinde kiminle konuşacağınızı belirlemek açısından avantaj sağlayacaktır. Bu hem yeni gelişmelerde de akademik unvanlı yazılar yayınlayabilmenize ve Google tarafından güvenilir algılanmanıza hem de yerel bir haber için uzman görüşü almanız sayesinde diğer sitelerin veremediği detayları verebilmenize yardımcı olacaktır.

Yerel haber siteleri ile işbirliği yapın

Diğer haber sitelerinin sizi kaynak göstererek yayın yapmasının avantajını bilmeyen yok. Fakat bunun için bazen ilk adımı kendiniz atmalısınız. Yerel haber sitelerinin kendi bölgeleri için henüz yayın yapmadığı konular hâlâ vardır. Bunları yukarıda bahsettiğim konsept listesini oluştururken tespit edebilirsiniz. Bu yazılarınızı hazırladıktan ve yayınladıktan sonra diğer yerel haber siteleri ile iletişime geçip içeriğinizi kaynak göstermek şartıyla paylaşın.

Tebrikler! Yerel haberler için otoritesini kendi kendine besleyebilen bir düzen oluşturdunuz

Yerel SEO çalışmalarından en faydalı olanları, yerel ilişkilendirmelerinizi artıracak farklılıkları sağlayanlardır. Yerel halkın gündemi için yine yerel kaynaklar ile iletişimde olmanız, daha önce haber sitelerinin hiçbirinin ya da pek azının değindiği yerel gündemlere yer vermeniz, alıntılanma sayılarınızı artıracaktır.

Geleneksel etkinliklere dair önden oluşturacağınız içerikler güncellemeleriniz ile birlikte en üst sırada yer aldığında, sadece yerel haber siteleri değil; pek çok site sizi kaynak göstermeye başlayacaktır. Bölgedeki unvanlı akademisyenler ile sağlayacağınız ilişkilendirme, sizi diğer sitelerden ayıran önemli avantajlardan olacaktır. Aynı lokasyon için kendi sektörlerinde rekabette olan yerel şirketlerin referanslarını da kazandığınızda oldukça başarılı bir görünürlüğe sahip olacağınızı söyleyebilirim. Başarılı görünürlükler sizin bölge hakkında yayın yapan diğer sitelerle daha kolay işbirliği kurmanızı da sağlayacaktır. Bu şekilde birbiriyle ilişkili ilerlemeler sonunda sizi istediğiniz noktaya getirecektir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir