Gazeteciler Canva ile nasıl kolayca görsel hazırlayabilirler?

Getting your Trinity Audio player ready...

Canva, herhangi bir Photoshop bilgisi gerektirmeden infografik, sosyal medya gönderileri, sunum, poster gibi birçok görsel içeriğini hazırlamanıza yardım eden ve 2012 yılından beri hizmet veren bir grafik tasarım hizmeti. İçerisinde yüzlerce hazır tasarım bulunan Canva sayesinde, küçük dokunuşlarda bulunarak profesyonel düzeyde görseller hazırlayabiliyorsunuz.

Canva nasıl kullanılır?

Temel ihtiyaçların neredeyse hepsinin ücretsiz olarak giderilebildiği Canva’yı kullanmak için öncelikle bir üyelik oluşturmalı ya da Facebook veya Gmail hesabınız ile kaydolmalısınız.

Ne için görsel hazırlayacaksınız?

Kayıt olup, siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda hangi alanda kullanmak için görsel hazırlayacağınızı belirtmeniz gereken bir panel sizi karşılayacak. Bu alandan yapmak istediğiniz tasarıma göre bir seçimde bulunabilirsiniz. Ayrıca hazırlamak istediğiniz görselin özel bir boyutu var ise sağ üst taraftan “Özel boyutlar kullan” seçeneğine tıklayarak istediğiniz boyutta görseller hazırlamakta da özgürsünüz.

İstediğiniz görsel türünü seçtikten sonra karşınıza boş beyaz bir sayfa ile kullanıma hazır durumda olan Canva düzenleri sizi karşılayacak. Soldaki Canva düzeni seçeneklerinden yanında bedava yazan tasarımlardan birisini seçip üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Görsel içerisinde bulunan her bileşeni imleciniz ile tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Örneğin, görsel içerisindeki bir yazıya tıklayarak yazıyı düzenleyebilir, bir görsele tıklayarak görselin boyutunu veya yerini değiştirebilirsiniz. Tabii ki aynı zamanda tasarımdan istediğiniz bileşeni silebilir veya yeni bileşenler ekleyebilirsiniz.

Bileşenler

Ekranın sol tarafında bulunan bileşenler sekmesine gelerek, tasarımınız için yeni görseller, çerçeveler, şekiller, satırlar, illüstrasyonlar, simgeler ve grafikler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken eklemek istediğiniz bileşeni seçip, hoşunuza gidene tıklamak. Bu sayede beğendiğiniz herhangi bir bileşeni tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda eklediğiniz bileşenin renklerini, boyutunu ve duracağı yeri de imleciniz ile istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

İllüstrasyonları, şekilleri, satırları, simgeleri ve görselleri düzenlemek için:

Grafik kullanmak için, grafikler sekmesinden kullanmak istediğiniz grafik türünün üzerine tıklayarak ekranınıza grafiği yerleştirebilirsiniz. Daha sonrasında da grafiğin üzerine çift tıklayarak grafiğin veri değerlerinin giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.

Metin

Görselinize metin eklemek için ise ekranın sol tarafından metin sekmesine gelerek istediğiniz metin türünü seçebilirsiniz. Farklı yazı tiplerinden oluşan hazır formları seçip düzenleyebileceğiniz gibi metninizin boyutunu, rengini vs. kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Yüklemeler

Canva içerisinde binlerce görsel bulundurduğu gibi, sizin de özgürce görsel yükleyip kullanmanıza izin veriyor. Tek yapmanız gereken ise ekranın sağ tarafında bulunan yüklemeler kısmına gelip kendi görselinizi yüklemek. Yüklemeyi gerçekleştirdikten sonra, imleçle sürükleyerek tasarıma otomatik yerleştirebilir, yerleştirdikten sonra düzenleyebilir ve özgürce kullanabilirsiniz.

Görsel üzerinde ortak çalışmak

Canva’nın sunduğu bir diğer özellik ise görsel üzerinde ortak çalışabilme olanağı sunması. Ana sayfa üzerinden “ekip oluşturun” sekmesine tıklayarak oluşturabileceğiniz ekipler ile görseller üzerinde birkaç kişi ortak çalışma şansınız da bulunmakta. Ancak görsel üzerinde eş zamanlı olarak değişim yapabilmeniz için Canva’nın aylık 12.95 Dolar olan ücretli sürümünü kullanmanız gerekmekte.

Paylaşma

Canva ile hazırladığınız görseli paylaşmak da son derece kolay. Tasarımınızı sona erdirdikten sonra, sağ üstte bulunan “Paylaş” butonu ile doğrudan bireylere mail atabilir, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya görselin bağlantısını kopyalayabilirsiniz. Ayrıca görseli bilgisayarınıza indirmek için de yine sağ üstte bulunan “İndir” butonunu kullanarak hazırladığınız çalışmayı JPG, PNG ya da PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir