360 derece videolara giriş

Getting your Trinity Audio player ready...

Bir açılış uyarısı: 360 gelişmekte olan bir ortamdır. Sürekli olarak gelişiyor. Yani, “kurallar” daimi değişiyor ve yıkılıyor. Bu yazıdaki ipuçlarının çoğu yerel haber merkezlerinden ama, yerel tv haber merkezleri için geliştirilmiş olsa da kendi 360 derece video yolculuğunu başlatmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Bu öneriler, çok sayıda iyi ve kötü 360 video izleme sonucunda her iki tür için de ortak olan kimi ögelerin analizinden yola çıkarak 360 içerik üretim macerası için birer ders hâline geliyor.

Çok sayıda 360 içerik izleyin

Yeteri kadar izlediğinizi düşündüğünüzde, geri gidip biraz daha izleyin. Gözlük kullanarak da gözlük kullanmadan da izleyin. Hem gazetecilik hem de kurgu seçeneklerinden birkaç sanal gerçeklik oyunu oynayın ve farklı sanal gerçeklik tecrübelerini keşfetmeye çalışın. Keşfedin. Tamamıyla farklı doğası olan bir aracı tanımanın tek yolu budur. Özellikle, daha öncesinde film yapım alanında çalıştıysanız 360 içerik izlemek sizi standart hikâye anlatım teknikleri ve video kameradan farklı yeni bir yola sokacak; özellikle 360 kamera ve hikâye anlatıcılığı tekniklerine yönlendirecektir. Bu, bariz hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak ve 360 içerik oluştururkenki ilk adımlarınızı daha yaratıcı, düşünceli ve başarılı atmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi izleyici yerine koyun

360 fotoğraf ve videolar gerçekten yeni medyadır. Sadece tek bir çekim veya sahne olanları bile ilk bakışta bir yere konumlandırmak zor olabilir. İzleyici için içeriğin neye benzeyeceğini hayal etmek, kötü üretim tercihlerinden ve 360 hezimetlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle önce izleyici, sonra üretici olmak önemlidir. Bu prensip yazının devamındaki ipuçlarının birçoğunun da açıklamasıdır.

Ortalama bir kafa hizasında çekim yapın

Genelde, 360’la video veya fotoğraf çekerken, amaç izleyicinin gerçekten orada olduğunu hissetmesini sağlamaktır. Bu sebeple, kamera izleyicinin kafası, lensler ize gözleri yerine geçer. İşte bu yüzden çoğu zaman, ortalama bir kişinin boyunda, 162 ile 175 cm arasında bir yerde, kamerayı sabitlemek en mantıklısıdır. Olması gerekenden daha yüksek olursa, izleyici sahnenin üzerinde yüzüyormuş gibi hissedecektir. Daha alçak olursa da “Honey, I Shrunk the Kids” filmindeki gibi hissedeceklerdir. Bu kurala istisna olabilecek durumlar olabilir mi? Evet. Örneğin WABC’nin New York City’deki 360 videolarının çoğu kafa hizasının çok üstünde bir seviyeden çekilmiştir. Bu parçalardan bazıları, Chinatown’daki Lunar New Year Parade’de olduğu gibi, mantıklıdır; çünkü geniş bir kalabalık bir araya toplanmıştı ve kamera kafa seviyesinde olsaydı insanların görebilecekleri tek şey başkalarının kafalarının arkası olacaktı.

Kameraya bir metre ya da daha yakın tüm objeler garip duracaktır

Bu bariz gelebilir, ancak 360 alandaki her şeyi kapsamanız anlamına gelir. Kameranızı duvara karşı koymak çok da anlamlı değil, çünkü izleyen kafasını çevirdiğinde tek gördüğü bir duvar olacaktır. Olabildiğince çok yer çekmem lazım deyip kameranızı bir köşeye yerleştiriyorsanız 360 derece düşünmüyorsunuz demektir. Standart kamerayla çalışmaya alışkınsanız böyle düşünmek oldukça doğal; bu zihniyetin dışına çıkmak için kamerayı yerleştirmeyi düşündüğünüz yerde durun ve 360 derece etrafınızda dönün. Çemberin her açısında ilginç olan bir şey var mı? Bir noktada duvara mı bakıyorsunuz?

Bu iyi bir başlangıç. Şimdi, kameraya bir metreden yakın olan her şeyin biraz çarpık görünebileceğini ve kurgudaki dikme çizgilerinin daha fazla olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni, geniş açı olan çoğu 360 kamera lensinin doğası ve 360 derecelik bir görüntünün aslında iki veya daha fazla resmin birbirine dikilerek oluşmasıdır. Buna göre planlayın. Nesnenizi kameradan bir metreden daha uzakta konumlandırmayın.

Insta360 Pro'yla çektiğim bir video

Zaman atlama işlevini dikkatli kullanın

360 video aleminde çok şey oluyor. İzleyicinin alabileceği çok şey var. Etraftaki her şeyi tüm detaylarıyla keşfetmek izleyici için bu tecrübenin eğlencesinin bir parçası. Bazı film çeşitleri, genellikle 360 videoda gerçekten iyi olmuyor. Zaman atlamalı bir videoda, her şey etrafta dolanırken, insanlar birkaç kare içinde videonun içine girip çıkabilir. Bu, her şeyin izleyicinin etrafında gerçekleştiği ve her şeyi tam olarak anlayamadığı bir 360 videoda karışıklık yaratabilir ve kaotik olabilir.

360 video mu daha anlamlı 360 fotoğraf mı?

Birçok olayda, yerel haber odaları çoğunlukla 360 fotoğrafın yeterli olmakla kalmayıp daha da iyi olacağı durumlarda 360 video teknolojilerini kullandı. Haber merkezlerinin 360 videolarını ilk yükledikleri mecra olan Facebook’ta 360 videoları indirme, yükleme hızı oldukça düşük. Ayrıca ses kısmı hakkında da kaygılandırıcı. Örneğin, WRDV Clarks Hill Lake’teki tehlikeli derecede düşük su seviyelerini göstermek için bir 360 video kullanmak istedi. Kullanıcıların video bitip yeniden yüklenene dek etrafa bakmak için yalnızca 12 saniyeleri vardı. Videoda çok az hareket olduğu, video kalitesi oldukça düşük olduğu ve kameranın pozisyonu yeterince iyi olmadığı için izleyiciden düşük su düzeyini anlamak için nereye bakmasının istendiği belli değildi. Ayrıca, izleyici aşağı bakmak istediğinde, kamera operatörünün kafasının ve elinin bükülmüş bir versiyonunu görüyordu. Bu örnekteki gibi herhangi bir hareketin olmadığı bir durumda, 360 fotoğraf kullanılırsa daha kaliteli bir çekim yapılması mümkün olurdu. Ayrıca bu durumda kamera operatörü de sahnenin dışında kalabilirdi ve zaman bakımından izleyiciyle istediği kadar dikkati dağılmadan ve kamera operatörünce bölünmeden izleme imkanı sunulmuş olurdu.

360 kullanmak mantıklı mı?

360 videolar arasında en kötü örnekler normal çekilse çok daha mantıklı olacak olanlardır. Nasıl 360 fotoğraf 360 videodan daha iyi bir seçenek oluyorsa, normal video ve fotoğraf da bazı hikâyeler için daha iyi bir fikir olabilir. Burada aslolan aletlerinizi tanımak ve onları nasıl kullanacağınızı bilmektir.

Mümkünse tripod kullanın

Tripod kullanın. Tripod kullanın. Tripod kullanın. Bir izleyici, 360 içeriğinizi en iyi şekilde görebilmek için bir VR seti takma zahmetine girdiyse, yapmak isteyeceğiniz son şey onları hasta etmek olmalı. Bütün kurallar gibi bunun da istisnaları var, ama çoğunlukla bir tripod kullanın. Bu, sadece 360 derece videoda önemli olan daha sabit bir çekim yapmak anlamına gelmez, aynı zamanda kamera operatörünün sahneden tamamen çıkabileceği veya tersine, hikâyeyi anlatarak, bazı şeyleri göstererek sahnenin daha aktif ve anlamlı bir parçası olabileceği anlamına gelir.

İlk seferde başarısız olursanız

Endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz. Hiç kimse yeni bir 360 kameranın kutusunu açıp bugüne kadar çekilmiş en harika 360 videoyu yapmaya başlamadı. Ama pes etmeyin! Çok fazla deneme çekimi yapın. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını öğrenin. Düzenleme becerilerinizi geliştirin ya da haber merkezinde bu konuda iyi olduğu bilinen birini bulun. Bizim incelediğimiz haber merkezleri arasında yılda bir, belki iki tane 360 fotoğraf veya video yayınlayanların sayısı oldukça azdı, devamı da gelmemişti. Büyük hayal kırıklığı! Sebat edin. 360 fotoğraf veya videolar, medya araç setinizde yer alması gereken ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için biraz zaman ve çaba harcamaya değen güçlü araçlardır.


Bu içerik daha önce storybench.org‘da yayınlanmıştır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İlginizi çekebilir