Gazetecilik için kullanılacak GIF’ler yaratmak

Getting your Trinity Audio player ready...

Bu bir sorunsuzca tekrarlayan (loop) GIF ya da sinemagraf yaratma rehberidir. Süreç iki disiplinin birleşimidir: GIF yapmak ve loop yapmak.

Bu kılavuzda iki adımın da Adobe Creative Suite yazılımı kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtmek önemli. Herhangi bir üretketici (ing. prosumer) ya da daha iyi seviyede video düzenleme yazılımı kullanan biri burada sunulan mantıkla loop yapabilir. Bildiğim en ayrıntılı araç olduğu için GIF yaparken Photoshop kullanacağım. Diğer GIF yaratan araçlar benzer seçenekler için daha az kontrol yetkisi verse de Photoshop yazılımınız yoksa onları da deneyebilirsiniz.

Ama önce biraz bilgi verelim. Loop’a alınmış video kullanma fikri izleyiciye zamansız bir an sunmaktan çıkmıştır. Nasıl yapılacağına geçmeden farkında olunması gereken bazı şeyler var. Sağlıklı biz hızda yüklenebilmesi için görselin 1MB’tan az olması gerekir, bu da çoğunlukla animasyon çerçevesinin 20 cm ve 600 piksel ile sınırlı olacağı yani sıkıştırılacağı anlamına gelir.

Peki neden böyle bir konu ile uğraşmak isteyelim? Her şey ulaşılabilir olma kapısına çıkıyor. Şu an için GIF dosya formatı herhangi bir tarayıcıda otomatik oynayan tek format. HTML5 video daha uzun süreli ve yüksek çözünürlüklü loop’lar yapmaya yarıyor, ancak Apple’ın mobil cihazları videonun türü fark etmeksizin otomatik çalmayı özellikle engelliyor. Bu da hikâyeye eklemeyi istediğiniz zekice ve sihirli bir dokunuşu izleyicilerin büyük bir kısmının göremeyeceği anlamına geliyor.

GIF’in sürecin yalnızca yarısı olduğunu unutmayın; gerçekten yalnızca loop’u ulaştırmaya yarayan bir araç.

Sorunsuz bir loop yaratmak:

1. Her şey kamerada başlıyor.

İhtiyacınız olan temel şey durağan, kısa ve öz olmak. Çekim yaparken tekrarlanan hareketleri arayın. Bu, rüzgârın ağacın yapraklarını hışırdatması, sigaranın dumanının yükselmesi, birinin gözünü kırpması ya da bir arabanın geçmesi olabilir. Bu kuralın yıkılması gereken bazı durumlar olsa da: Sabit kalın. En iyisi tripod kullanmak ama lensin içine yerleştirilen görüntü sabitleyici de aynı işi görebilir. Düzgün loop’lar, söyleşilerde ara verildiğinde gelen yanıtlar gibi, normal çekilen video hikâyelerde kendiliğinden bulunur.

2. Klipleri doğrusal olmayan bir düzenleme programında hazırlayın. Ben Premiere kullanıyorum.

3. Mümkün olduğunca döngüyü tamamlayan loop’ları tarayın.

Bu konudan konuya değişiyor. Aradığımız iki tip hareket var: döngüsel ve salınımlı. İkincisini Boomerang’larda gördünüz. Boomerang’lar incelikli loop hazırlarken çok faydalı değil ve genellikle klibin süresini uzatıyor, bu da GIF’in boyutunu etkiliyor. İlki şapka uçuran loop’lar yaratmak için daha iyi.

Döngüsel: Başlangıçta bulduğunuz âna benzeyen bir anla klibi tamamlayın.

Salınımlı: Ani dönüşlerin gizlenebileceği hareketler yakalalayın. Portreler çoğunlukla sadece bu metod kullanılarak yapılır.

4. Loop’u kurgulayın.

Döngüsel

 • Klibi kopyalayıp yapıştırın ki arka arkaya gelsin.
 • Bir geçiş ekleyin, özü bozmanın işe yaradığı zamanlar yaramadıklarından fazla.
 • Arkadaki sonu kesin, sonra aynı uzunluğu öndeki sondan kaldırın, ki loop’un sonu başı ile eşleşsin.
 • Üzerinde çalışın. Belki ortalarda bir zıplama görür zamanlamayı daha tatlı bir nokta bulmak için uyarlarsınız.

Salınımlı

 • Klipleri kopyalayıp birbiri ardına gelecek şekilde yapıştırın.
 • İkinci klibi ters çevirin.

Her klibin sonundan bir kareyi kaldırın. Böylelikle her klibin başı ve sonu aynı kareye sahip oldu. Bu, aynı karenin arka arkaya iki kez oynayacağı ve durdurulduğunda da çalışacağı anlamına geliyor.

5. Test edin.

Artık loop’unuzu ortaya çıkaran sekansları kopyalayıp yapıştırmayı biliyorsunuz. Eğer düzgün çalışırsa sorunsuz oynatılır. Bazen arka planda konuyla bağlantısız dondurulması gereken hareketler tespit edebilirsiniz.

6. Dışa aktarın.

GIF olarak toparlandığında parçalanacak olsa da ben ful HD olarak dışarı aktarmayı tercih ediyorum. Tam boyutunda, otomatik oynayan bir dosya formatının ne zaman işinize yarayacağını ya da çevrim dışıyken loop yaratmak isteyip istemeyeceğinizi bilemezsiniz sonuçta.

GIF formatında dışa aktarmak:

Ben Photoshop CC 2016 kullanıyorum ama tüm versiyonları için geçerli.

 1. Dosya > İçe Aktar > Video Çerçeveleri Katmanlara

 2. Video dosyanızı seçin. Klibin süresini not alın.

 3. Aralığı seçin.

“Thumb” kuralım her bir çerçeve adedini klip süresi ile sınırlamak. Genellikle süreyi alıp bir ekliyorum, tabii klip çok kısa değilse. Bu durumda bir saniye baştan sona içe aktarmak için yeterince kısa. Bu aşamada dosya boyutunu sınırlamayı amaçlıyoruz. Klip süresi dosya boyutunu artıran en büyük faktör; sonuç olarak çerçeve sayısını sınırlamamız gerekiyor.

4. Dosya boyutunu küçültmek için klibi kurcalayın

Bu noktada önceden davranarak dosya boyutunu küçültmek (1MB’ın altında tutmak) için birkaç seçeneğiniz var.

 • Görüntünün hareket etmeyen kısımlarını kopyalayıp yapıştırarak hareketi dondurun. Seçimlerinizi yumuşattığınızdan ve yapıştırılan katmanın üstte olduğundan emin olun.
 • Çerçeveleri silin. Aşağıdaki durumda kullanılan resmin çoğunda, 15 tane orijinal olması yeterli olacaktır. Sıkıştırma yapılırken görüntünün hasar görmemesi için 20’den fazla kullanmamak gerek.5. Zamanlamayı ayarlayın

Zamanlama biraz zorlayıcı olabilir çünkü farklı tarayıcılar GIF’leri farklı hızlarda oynatıyor. Bunu bilerek ve çevrim içi ortamlarda Photoshop’ta gördüğümüzden biraz daha hızlı oynayacağını tahmin ederek hızı azıcık yavaş tutmak faydalı olacaktır.

6. Katman > Yeni Ayarlama Katmanı

Sıkıştırma yapmak renk aralığını sınırlayacağı için öncesinde siyah ve beyazları bir “levels” katmanı ile birleştirmek iyi olur.

7. Dosya > Dışa Aktar >Web için kaydet

Bu son aşama birçok kişi tarafından en karmaşık kısım olarak değerlendiriliyor. Açılan penceredeki seçenekler GIF’inizin çeşitli özelliklerini belirliyor.

Tamamıyla hesaplamaya dayanıyor. Örneğin, dosya boyutu = loop uzunluğu x resim büyüklüğü x renk x tonlama x “lossy”.

İlk adım görüntü boyutunu küçültmek, ben 600px yapıyorum.

Diğer üç adımın önemi görüntüye göre değişkenlik gösteriyor. Aşağıdaki örneklerde ne seçildiğinde ne olduğunu gösterdim.

– Lossy: Bu genel sıkıştırmadır. Sıfır (0) hiç sıkıştırma olmadığı anlamına gelir, değeri artırdıkça görüntü bulanıklaşacaktır. Bunu 0’dan 5’e çıkarmak görüntünün kalitesinden çok fazla kaybetmeden dosyanın boyutunu önemli ölçüde küçültür. Aşağıda ne kadar bulanıklaşacağını göstermek için “Lossy” değeri 60 olan bir deneme var.

-Tonlama: Renklerin ne derecede pointilate edilebileceğini belirler.

-Renkler: 250 ile sınırlı ama zaten çok azına ihtiyacınız var. Aşağıdaki örnekte %100 tonlama, sıfır “Lossy” ve 40 renk var.

Çok kısa bir klip seçtiğim için aşağıdaki GIF görüntüden bir şey kaybetmeden 882KB ile dışa aktarılabilecektir.

Kaydet tuşuna bastığınızda GIF’iniz hazır. Orta uzunlukta GIF’leri merak ediyorsanız şurada bulabilirsiniz.


Bu içerik daha önce ijnet.org‘da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir