Danimarkalı podcast yapımcısı Sommer: Tutkulu olun, cesur olun, orijinal olun

Danimarka’da nüfusun yüzde 55’i düzenli olarak podcast dinliyor. Bu veri, Danimarkalı Profesör radyo ve podcast yapımcısı Susanna Sommer’den.

Hazır biz de medyapod ile podcast dünyasına adım atmaya başlamışken, dünyadan podcast yapımcıları ile tanışmak ufuk açıcı olabilir diyerek medya sektöründe çalışan Danimarkalı bir arkadaşıma, “Podcast üzerine sizin oralardan röportaj yapabileceğim birini önerebilir misin?” diye sordum. Ve, “Danimarka’da bu işin ustası Susanna Maria Sommer’dir, mail adresini veriyorum,” yanıtını aldım.

NewsLabTurkey için mail üzerinden Sommer’i tanıyarak başladığımız söyleşi, Danimarka’dan veriler ve podcast yayıncılığı üzerine kısa yorumlarla devam ediyor.

Öncelikle kendinden biraz bahsedebilir misin, Susanna Sommer kimdir?

Bağımsız radyo ve podcast yapımcılarının çalıştığı ORD adında ufak bir medya şirketim var. DR’de (Danimarka Radyosu, ülkenin en eski ve en büyük kuruluşu) podcast ve radyo yapımcılığı yapıyorum. DR’de yaptığım yayınlar çoğunlukla müzeler hakkında ve kültür sanat ağrılıklı. Buradan bağımsız olarak ORD’de yaptığım bir podcast programı da var: Blue Outtakes. Bu programda Taylandlı aşçı Hanne Holm ile birlikte müzik ve yemek üzerine sohbet ediyoruz. Holm ile güzel hikâyeler anlatıyoruz. Ayrıca çeşitli üniversitelerde radyo, podcast, müzik ve radyo tarihi üzerine dersler veriyorum. Gazetecilere de ses, hikâye anlatımı ve podcast dersleri veriyorum.

DR’de kaç yıl, bağımsız olarak kaç yıldır podcast yapıyorsun?

DR’de sekiz yıldır podcast yapıyorum. 2015 yılından bu yana ise bağımsız podcast üretiyorum. Bağımsız olanları Podbean ve Soundcloud‘da yayınlıyorum.

Bağımsız yaptığın podcastten nasıl gelir elde ediyorsun?

Tam olarak söylemem zor, dediğim gibi bağımsız bir iş. Birçok iş yaparak gelir sağlayabiliyorum. Danimarka’da şöyle bir deyim var: Küçük dereler büyük nehri yaratır. Bu bakımdan, pek çok farklı şeyden para kazanmam herhangi bir gelir elde etmeden kendi podcastimi finanse etmeme yardımcı oluyor.

Podcastlerini hangi programları kullanarak kaydedip editliyorsun?

Sony’nin PCM D100 marka ses kayıt cihazı ile kayıt alıyorum ve Danimarka yapımı Hindenburg adında harika bir programla kurguluyorum.

Programlarının dinlenme oranları nasıl, takip ediyor musun?

Çok farklılık gösteriyor. DR için yaptığım podcast 200 bin ve 300 bin arası dinleniyor. Bağımsız olarak yaptığım podcastler ise genelde 500-1000 arası dinleniyor.

Danimarka’da insanlar podcast ile ne derece ilgili? Podcast dinlemek yaygın mı?

Burada podcast seviliyor. Ve oldukça büyüyen de bir ilgi var. Nüfusun yüzde 55’i düzenli olarak podcast dinliyor, yüzde 20’si bağımsız podcast programlarını tercih ediyor.

Peki hedef kitlene nasıl ulaşabiliyorsun? Bunun ideal bir yolu var mı?

Eğer yanıtı bilseydim çok zengin olurdum!

Ama dinlenme oranlarınız gayet iyi, o zaman şöyle sorayım. İyi bir podcast yapmanın öncelikleri nelerdir?

Tutkulu olun, cesur olun, orijinal olun. Dinleyicilere bu dünyanın ve insanların ne kadar çeşitli olduğunu gösterin.

Siz sadece Danca yayınlar yapıyorsunuz?

Evet.

Sizin de takip ettiğiniz ve tanımlarınıza uyan İngilizce podcast programları önerebilir misiniz?

Kesinlikle! Snap Judgement podcast ağı mükemmel bir hikâye anlatıcısı. Cargoland’i de takip edin, özellikle The Pirate bölümünü. Ve 99% Invisible’ı öneriyorum, bu ekip dünyaya bakışımı çok iyi şekillendiriyor, özellikle The Ice King bölümünü dinlemenizi tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir