Podcast şovunuzu nasıl tanıtabilirsiniz?

Podcast endüstrisi yükselişte, çok sayıda podcastin ortaya çıkması programcıların yeni kullanıcıları cezbetmesini zorlaştırıyor. Sosyal medya çağının daha ziyade görsellerin ve metinlerin paylaşımına uygun olması ve bu tür paylaşımların daha kolay olması programcıların işlerini tanıtmakta yaşadıkları zorlukları artırıyor.

Kerning Cultures isimli Orta Doğu’dan ve diasporasından bölgeye ve dünyaya sesli hikâyeler aktaran podcastin kurucularından Hebah Fisher ve The Tip Off isimli araştırmacı gazetecilik örneklerinin perde arkasını anlatan podcastin kurucusu Maeve McClenaghan ile dinleyici kitlelerini nasıl büyüttüklerini ve süreç boyunca öğrendiklerini konuştuk.

Her iki podcast de bağımsız olarak az sayıda dinleyiciyle yola çıktı, şimdiyse binlerce dinleyicisi var.

Kerning Cultures üç yıl önce yayına başladığında 100 dinleyicisi vardı. Fisher ve ortağı Razan Alzayani’nin başlangıçta özel bir tanıtım stratejileri yoktu. İkisi de yatırımlarını yapım sürecine yatırdıkları için tanıtıma ayıracak bütçeleri yoktu. Yine de podcast büyüdü, artık her bölümü Fisher’ın belirttiğine göre 5 bini aşkın kişi tarafından indiriliyor. Kerning Cultures yakın zamanda ekibe yeni birini kattı. Bu kişi pazarlamaya odaklanacak ve ekip podcastin kitlesini büyütmek için kimi çalışmalar yapacak.

The Tip Off ise bir yıl kadar önce, “O sırada birinin bunu dinleyip dinlemeyeceğini bilmiyordum, yüz kişi dinlese mutluluktan uçarım diye düşünüyordum,” diyen McClenaghan’ın yalnızca sevdiği için başlattığı bir podcastti.

McClenaghan, bu yayını bir yan iş olarak hazırlamakta, tanıtımını nasıl yapması gerektiğini ise deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeyi sürdürmekte. Bu sene British Podcasting Awards’da yılın podcasti ödülünü kazanan The Tip Off’un her bölümü McClenaghan’ın belirttiğine göre ortalama 18 bin dinleyiciye ulaşıyor.

İşte bu iki podcastin yapımcılarının bir podcasti tanıtmak için yapılması gerekenlere ilişkin öğrendikleri:

1. Sosyal medyada kitlenizi belirleyin

Fisher, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal mecralarda aktif olmanın fazlasıyla işe yaradığı kanaatinde. Ekibi temiz bir marka oluşturabilmek adına farklı ağlarda yer alan mesajlarının ve oluşturulan dilin tutarlı olması için çalışıyor. Planlarını hedef kitleleri doğrultusunda dönüştürüyor ve her bir bölüm için tanıtım videoları hazırlıyorlar.

“Orta Doğu’da podcast hâlâ yeni bir kavram olsa da video oldukça yaygın. Bu nedenle bölümlerimizi tanıtmak için küçük tanıtım filmleri hazırlamaya başladık, geri dönüşü de olumlu oldu,” diyor Fisher.

Zamanının sınırlı olması gerekçesiyle The Tip Off’u tanıtmak için kitlesinin büyük kısmının kullandığı Twitter’a odaklanan McClenhagan bölümler hakkında görseller, metinler ve bazen de bölümlerden ses klipleri paylaşıyor. Ses klibi hazırlamak istiyorsanız Headliner, Wavve ve Audiogram gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

McClenaghan, başlangıç aşamasında bilinçli olarak tanınmış ve çok takipçili gazetecilerle birlikte çektiği bölümleri yayınlayarak konuklarının tweetleri sayesinde daha fazla görünürlük elde ettiğini belirtiyor.

2. Medyada görünür olun

McClenaghan, podcast yorumcularının ve podcast endüstrisindeki gazetecilerin e-posta adresilerine basın bülteni yolladı.

Özellikle ABD ve Birleşik Krallık’ta The New YorkerThe Guardian ve The Financial Times‘ın da dahil olduğu birçok yayında podcast yorumları yer alıyor. Ayrıca Bello Collective, Earbuds Collective ve Weber gibi podcast önerileri yapan bağımsız yayın ya da bültenler de var. Daha da özel kitlelere hitap eden ticari bültenler arasında ise Pod and PodMail bulunuyor.

Kerning Cultures, Orta Doğu’da yeni bir podcast şirketi olarak yayın hayatına Dubai’de başladığından birçok yayında haberleri yer aldı.

“Yalnızca dinleyiciler değil bazı yapımcılar da hakkımızda okudukları yayınlar aracılığıyla bizi keşfettiler,” diyor Fisher.

3. Kitlenizle gerçek hayatta bağlantı kurun

Kerning Cultures ekibi dünyanın farklı yerlerindeki kafe, sanat galerisi ve yoga stüdyosu gibi mekânlarda dinleme partileri düzenliyor. Başlangıçta, dinleme partilerinin organizasyonunu Kerning Cultures ekibi üstleniyorken artık dinleyiciler de organizasyon yapmaya başlamışlar.

Podcast ekibi dinleme partilerinde ziyaretçiler için özel bir dinleme tecrübesi yaratıyor. Sıcak bir ortamda bir gruba dinletecekleri bir bölüm seçip ardından o bölümle ilgili bir tartışmalar yürütüyorlar.

“Dubai’deki bir dinleyici bize, hiç kimsenin telefonuna bakmadığı, sadece birlikte hikâye dinlediğiniz yabancılarla dolu bir odada oturmanın bir tür meditatif deneyim olduğunu söyledi,” diyor Fisher. “Bu etkinlikler saatlerce devam ediyor ve tartışmalar oldukça zengin. Kerning Cultures’ı tanımak için bu çok derin bir deneyim ve bence insanlar üzerinde kalıcı bir etkisi olduğu için arkadaşlarına da bahsediyorlar.”


Bu içerik daha önce ijnet.org‘da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir