Siteniz için trafik analiz araçları

Günümüz piyasasında hangi sektörde olursanız olun güncel trendlerle uyumlu çalışan aktif bir web sitesini nasıl sürdürülebilir kılacağınızı bilmiyorsanız işletmeniz olması gerektiği kadar başarılı olamaz.

Ne var ki, kâr edebilecek bir web sitesi yaratmak için üzerinde kılı kırk yararak çalışmanız gerekir. Web sitenizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre uyarlamanın tek etkili yolu analizlere bakmaktır.

Bu sebeple, web analiz araçlarını öğrenmeniz, çeşitliliklerini derinlemesine incelemeniz ve kendi sitenize nasıl uygulayacağınızı anlamanız gerekiyor.

Web sitesi analizi nedir?

Web sitesi analizleri sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını takip etmek için geliştirilmiş işlemler serisinden oluşur.

Web sitesi analiz araçları sayesinde sitenizi bir haritaya dönüştürebilirsiniz. Bu harita size sitenizin en popüler olduğu bölgeleri gösterdiği gibi tamamıyla dışlandığı, az sayıda ziyaret edildiği bölgelere de dikkat çeker.

CRM’nin bir kolu ziyaretçilerin tıklarının haritasını çıkarmanıza da yardımcı olur. Giriş yaptıkları ilk sayfadan başlayıp alışverişlerini tamamlayıp çıkış yaptıkları âna kadar tüm hareketlerini takip edebilirsiniz.

Bu araçların en muhteşem özelliği verilerinizi yorumlanması ve okunması güç kocaman listelerden oluşan veri dosyaları olarak değil şemalar, grafikler ve tablolar halinde sunması.

Web analizi araçlarına neden ihtiyaç duyarız?

Web sitesi analizlerinden gelen geri bildirimler sayesinde sitenizin trafiğini artıracak, hâlihazırdaki ziyaretçilerinizin sadakatini güçlendirecek ve yeni ziyaretçiler bulmanıza yardımcı olacak belirli güncellemeler yapabilirsiniz.

Analiz araçlarını sitenize uygular uygulamaz sitenizi ziyaret edenlerin davranışlarıyla ilgili değerli bir fikir edinmiş olacaksınız. En çok satan yahut sepette kalan ürünleriniz ve ziyaretçilerinizin sorunlu bulduğu alanlar hakkında ortaya çıkan alışkanlıkları gözlemleyebileceksiniz.

Bu bilgiye sahip olduktan sonra sitenize etkili iyileştirmeler yapmanız mümkün olacak. Sitenizdeki küçük sorunları giderip, popüler sayfalarınızı örnek alarak sitenizi optimize ettiğinizde müşteri memnuniyetini arttırma fırsatınız olacak.

Ayrıca, web analiz araçları pazar araştırması amacıyla da kullanılabilir. Ziyaretçilerinizin attıkları adımları takip ederek tercihlerini öğrenebilir, tekliflerinizden hangilerini cazip bulduklarını anlayabilir ve bu veriye dayanarak ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

En popüler web analiz araçlarının listesi

Doğru ekipmanı bulmanız çok önemli. Siteniz, ziyaretçileriniz ve sektördeki taleplerle ilgili bilgiyi yalnızca kaliteli araçlarla elde edebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım etkili olduğunu kanıtlamış, yaygın kullanılan web analiz araçlarının listesini inceleyerek işe başlayabilirsiniz.


Google Analytics

Google Analytics, Google’ın ücretsiz olarak sunduğu web sitesi trafiğini takip eden ve raporlayan bir hizmettir. Flash, video, sosyal ağ sayfalarınızı ve uygulamalarınızı takip etmenin yanı sıra reklam yatırım gelirlerinizin getirisini ölçmenizi sağlar.


Crazyegg

Crazy Egg, bir web sitesinin işleyişini izlemek için Isı haritası, Kaydırma haritası, Overlay ve Konfeti gibi göz izleme araçları sağlayan çevrimiçi bir uygulamadır. Crazy Egg, web sitenizi yüksek maliyetler olmadan göz açıp kapayıncaya kadar iyileştirmek için size rekabet avantajı sağlar.


ClickMeter

ClickMeter, yeniden yönlendirmeleri kontrol etmeyi, harici bağlantılarınızın durumunu takip etmenizi sağlayan eksiksiz bir araçtır.

 


Piwik

Piwik, siteniz ve ziyaretçileriniz hakkında, kullandıkları arama motorları, anahtar kelimeleri, dilleri, beğendikleri siteleri, indirdikleri dosyaları dahil olmak üzere detaylı raporlar sunan indirilebilir, ücretsiz bir web analiz yazılımı platformudur.


Clicky

Clicky, web sitesi trafiğiniz hakkında istediğiniz her şeyi görmenizi sağlayan eksiksiz bir web analizi aracıdır. Eski raporlama tekniği ile güncel web sitesi izleme özelliğini hem kolay hem de zarif olacak şekilde bir araya getirir.


PageSpeed Insights

Google PageSpeed, Google’ın web sitesi performans optimizasyonlarına yardımcı olması için tasarladığı bir araçtır.

 


Pingdom

Pingdom, web sitelerinizin, sunucularınızın veya web uygulamalarınızın kullanılabilirliğini ve performansını izlemek için size tek bir platform çözümü sunar.

 


SimilarWeb

Similarweb bir trafik izleme ve analiz aracıdır ve kendisini, tarayıcı eklentileri aracılığıyla edindiği büyük miktardaki tıklama akışı verisiyle diğer web sıralaması servislerinden ayırmaktadır.

 


Woopra

Woopra, müşterilerinizin web ve mobil aktivitelerini, formlarını, e-postalarını, şikâyet numaralarını ve daha fazlasını, müşteri analizleri ile tek bir yerde izlemenizi sağlayan, kullanımı kolay, güncel bir web izleme ve analiz aracıdır.


Bu içerik daha önce firstguide.com‘da yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilir